فعالیت سفارت افغانستان در هند متوقف شد

هند به سفارت افغانستان اجازه داده بود تا تحت نظارت سفیر و تیم منصوب شده توسط اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان که پس از خروج نیروهای آمریکایی، از کشور گریخت، به فعالیت خود ادامه دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

سفارت افغانستان در دهلی نو یکشنبه 9 مهر در بیانیه‌ای اعلام کرد که با گذشت بیش از دو سال از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان، به فعالیت خود در هند پایان داد.

در بیانیه این سفارت در پلتفرم «ایکس» آمده است: «با اندوه، تاسف و ناامیدی بسیار، سفارت افغانستان در دهلی نو تصمیم خود با تأثیر فوری برای توقف فعالیت‌هایش را اعلام می‌کند.»

هند، دولت طالبان را که در سال 2021 در افغانستان به قدرت بازگشت، به رسمیت نمی‌شناسد. این کشور به سفارت افغانستان اجازه داده بود تا تحت نظارت سفیر و تیم منصوب شده توسط اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان که پس از خروج نیروهای آمریکایی، از کشور گریخت، به فعالیت خود ادامه دهد.

بر اساس بیانیه سفارت، انجام کار «بسیار دشوارشده» به‌ویژه به دلیل کاهش شمار کارکنان و منابع مالی، که «عدم حمایت کافی و به موقع برای تمدید روادید دیپلمات‌ها» را نیز شامل می‌شود.

تعطیلی سفارت پس از گزارش‌هایی مبنی بر این که سفیر و دیگر دیپلمات‌های ارشد، طی ماه‌های اخیر از هند خارج شده و اختلافات زیاد میان کارکنان باقی‌مانده در دهلی نو وجود دارد، اعلام شد.

در این بیانیه آمده است که سفارت «ضمن رد قاطعانه هر گونه ادعای بی‌اساس در مورد وجود درگیری داخلی، اقدام دیپلمات‌ها در استفاده از این بحران برای درخواست پناهندگی به کشور ثالث را نیز تکذیب می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید