روسیه: بازگشت نفوذ آمریکا و «ناتو» در افغانستان را نخواهیم پذیرفت

کابلوف نامه‌ای از سرگئی لاوروف, وزیر خارجه روسیه را در این نشست قرائت کرد که در آن به «شکست کامل» کشورهای غربی در افغانستان اشاره شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان در اظهاراتی گفت که مسکو بازگشت نفوذ آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در افغانستان را نخواهد پذیرفت.

به گزارش شبکه «ای بی سی»، کابلوف جمعه 7 میزان (مهر) در نشستی در قالب «رایزنی مسکو در مورد افغانستان» در قازان اعلام کرد که روسیه بازگشت حضور نظامی آمریکا و ناتو به افغانستان و کشورهای همسایه را غیرقابل قبول می‌داند.

او نامه‌ای از سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه را در این نشست قرائت کرد که در آن به «شکست کامل» کشورهای غربی در افغانستان اشاره شده است.

از 2021 که طالبان قدرت را در افغانستان به‌دست گرفتند تاکنون هیچ کشوری به طور رسمی این گروه را به عنوان حاکمان قانونی افغانستان به رسمیت نشناخته است. سازمان ملل متحد در این باره گفت که در حالی که محدودیت‌های شدید طالبان بر زنان و دختران وجود دارد، به رسمیت شناختن آنان «تقریباً غیرممکن» است.

مسکو از سال 2017 میزبان گفت‌وگوهایی با طالبان و نمایندگان دیگر جناح‌های افغانستان، چین، پاکستان، ایران، هند و کشورهای آسیای مرکزی بوده است. نمایندگان طالبان در نشست مسکو سال قبل حضور نداشتند. امسال امیر خان متقی، وزیر خارجه طالبان در این نشست شرکت کرد اما نماینده روسیه اعلام کرد که «متقی نه به عنوان عضو بلکه به عنوان مهمان شرکت کرده است.»

کابلوف، فرستاده کرملین، قبلاً گفته بود که به رسمیت شناختن طالبان به فراگیر بودن دولت آنها و سابقه حقوق بشر آنها بستگی دارد.
در همین حال، امیرخان متقی، وزیر امور خارجه طالبان در نشست روز جمعه گفت که «دیگر کشورها نباید به طالبان بگویند که چه کار کنند.»

وی گفت: «ما از کشورهای منطقه انتظار داریم که به جای ارائه نسخه برای تشکیل دولت در افغانستان، با امارت اسلامی تعامل داشته باشند.»

او از مردم جهان دعوت کرد که به کشورش بیایند و افغانستان را خودشان از نزدیک ببینند و تاکید کرد که «گردشگران، دیپلمات‌ها، امدادگران، خبرنگاران و پژوهشگران با اطمینان به این کشور سفر می‌کنند و آزادانه تردد می‌کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید