سازمان ملل حذف زنان از سپهر عمومی افغانستان را محکوم کرد

کریمه بنون، کارشناس حقوق بشر، از سازمان ملل خواست، «سیستم آپارتاید جنسیتی» را که در افغانستان حاکم شده است، رسماً به رسمیت بشناسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، به جز روسیه و چین، آزار و اذیت زنان در افغانستان توسط طالبان را محکوم کرده و خواستار اقدام فوری کشورهای عضو برای پاسخگوکردن رهبری طالبان شدند.

به گزارش «صدای آمریکا»، سه‌شنبه 4 میزان (مهر)، رزا اوتونبایوا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت که از زمان به دست گرفتن قدرت در سال 2021، طالبان بیش از 50 فرمان را با هدف صریح حذف زنان از زندگی عمومی صادر کرده است.

این احکام شامل تعطیلی تحصیلات متوسطه برای دختران از جمله دانشگاه‌ها، ممنوعیت ورود زنان به اماکن تفریحی و ورزشی، محرومیت کامل زنان از دولت و محرومیت از اکثر مشاغل برای زنان است.

سیما باهوس، مدیر اجرایی زنان سازمان ملل، در این جلسه گفت: «دولت اسلامگرا هنجارهای جنسیتی افراطی مردسالارانه را تحمیل کرده است که زنان را آشکارا از حقوق اولیه انسانی آنها محروم می‌کند.»

باهوس گفت: «زنان افغان به ما می‌گویند، زندانیانی هستند که در تاریکی زندگی می‌کنند و در خانه‌های خود محصور شده‌اند و امیدی به آینده ندارند.»

کریمه بنون، کارشناس حقوق بشر، از سازمان ملل خواست تا «سیستم آپارتاید جنسیتی» را که در افغانستان حاکم شده است، رسماً به رسمیت بشناسد. بنون در این جلسه گفت که باید اقدامات موثری برای پایان دادن به این وضعیت انجام دهند.

صدها زن افغان که در نظرسنجی سازمان ملل در ماه ژوئیه شرکت کردند، احساسات مشابهی را ابراز کردند و گفتند که هرگونه به رسمیت شناختن دولت طالبان باید مشروط به بهبود مشخص در حقوق زنان، از جمله دسترسی به آموزش و توانایی کار باشد.

به‌رغم ممنوعیت طالبان برای کار زنان در آژانس‌های سازمان ملل متحد و سازمان‌های غیردولتی، رزا اوتونبایوا بر اهمیت تداوم تعامل دیپلماتیک با طالبان تاکید کرد.

او گفت: «دیالوگ با طالبان به معنی به رسمیت شناختن نیست. تعامل پذیرش این سیاست‌ها نیست. برعکس گفت‌وگو و تعامل روشی است که ما تلاش می‌کنیم این سیاست‌ها را تغییر دهیم.»

صدای آمریکا در ادامه نوشته است، با «ناپسند و غیرقابل قبول خواندن» سیاست‌های طالبان، تقریباً تمام اعضای شورا، به جز روسیه و چین، از رهبران طالبان خواستند که به «سیاست‌های زن ستیزانه خود پایان دهند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید