همکاری طالبان با «هواوی» برای ایجاد شبکه دوربین‌های نظارتی در افغانستان

برخی از تحلیلگران، توانایی طالبان برای اجرای طرح استقرار دوربین‌ها ظرف 4 سال را با توجه به مشکلات مالی این برنامه، زیر سوال برده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

طالبان بنا دارد در راستای اجرای طرحی که آمریکایی‌ها قبل از خروج از افغانستان در سال 2021 تدوین کرده بود، شبکه‌ دوربین‌های نظارتی را در بسیاری از شهرهای این کشور فعال کند.

عبدالمتین قانی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان ضمن اعلام این خبر، فاش کرد که طالبان در حال ایجاد شبکه‌ای از دوربین‌های نظارتی در مقیاس بزرگ در شهرهای کشور است که بخشی از تلاش‌های مقامات برای تکمیل هزاران دوربینی است که در حال حاضر عملا در سراسر کابل وجود دارد.

قانی افزود که دولت طالبان که تمرکز خود را بر بازگرداندن امنیت و تنگ‌ترکردن حلقه محاصره علیه «داعش» اعلام کرده، در مورد همکاری احتمالی با شرکت چینی سازنده تجهیزات مخابراتی «هواوی»، رایزنی کرده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، او توضیح داد که مذاکرات با «هواوی» در اوت گذشته بسیار کلی بود و منجر به دستیابی به قرارداد یا برنامه‌ معینی نشد.

4 سال زمان می‌برد

قانی تاکید کرد که نصب گسترده شبکه دوربین‌ها که شامل تمرکز بر «نقاط مهم» کابل و دیگر مناطق می‌شود، بخشی از یک استراتژی امنیتی است که اجرای کامل آن، چهار سال زمان خواهد برد.

به گفته او در حال حاضر کار برای تدوین نقشه امنیتی کابل توسط کارشناسان امنیتی در جریان است، اما این کار، زمان زیادی می‌برد.

قانی گفت: «ما در حال حاضر دو نقشه داریم که یکی توسط آمریکا برای دولت قبلی و دیگری توسط ترکیه تدوین شده است.»

واکنش وزارت خارجه آمریکا

از سویی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور، «شراکتی» با طالبان نداشته و بارها تصریح کرده که حصول اطمینان از عدم تامین پناهگاه امن برای تروریست‌ها، مسئولیت طالبان است.

توافق شفاهی

«بلومبرگ» در اوت گذشته به نقل از یک منبع آگاه نوشت که شرکت «هواوی» به «توافقی شفاهی» با طالبان دست یافته ولی «هواوی» در سپتامبر جاری تاکید کرد که در این نشست، در خصوص هیچ برنامه‌ای گفت‌وگو نشد.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز اطلاع از هرگونه گفت‌وگو در این زمینه را رد کرد، اما در عین حال بر حمایت پکن از صلح و روند بازسازی افغانستان و همچنین حمایت از شرکت‌های چینی برای همکاری عملی در این زمینه، تاکید ورزید.

برخی از تحلیلگران، توانایی طالبان برای اجرای طرح استقرار دوربین‌ها ظرف 4 سال را با توجه به مشکلات مالی این برنامه، زیر سئول برده‌اند.

گروه‌های حقوق بشری نیز نسبت به استفاده طالبان از این شبکه برای سرکوب تظاهرکنندگان، ابراز نگرانی کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید