نصير احمد فايق: سازمان ملل در مورد افغانستان از محکوم کردن فراتر رود

فایق: سازمان ملل همواره به گفت‌وگو و مذاکره اولویت داده، اما اگر گروه‌هایی که از طریق غیرمشروع قدرت را به دست آورده اند، تمکین نکنند، گزینه‌های دیگری نیز در منشور سازمان ملل وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نصير احمد فايق، سرپرست نمايندگى دائمی افغانستان در سازمان ملل متحد درباره نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که سازمان ملل و کشورهای جهان باید در مورد طالبان از محکوم کردن و اعلامیه‌ها فراتر بروند.

نصیر احمد فایق، در مصاحبه با شبکه «صدای آمریکا» گفت که سازمان ملل و کشورهای جهان باید به اقدامات جدی در مورد مسایل افغانستان توسل جویند.

سرپرست نمانیدگی دائمی افغانستان در سازمان ملل که در نشست مجمع عمومی حضور نداشت به صدای آمریکا گفت: «طالبان تاکنون هیچ تمکینی به خواسته‌های جامعه جهانی نشان نداده و با ارایه تعهدات و بهانه‌های مختلف حکمرانی خود را توجیه کرده اند.»

او گفت که امیدوار است، اینبار طالبان به نگرانی‌های کشورهای جهان رسیدگی کنند.

او افزود: «سازمان ملل متحد همواره به گفت‌وگو و مذاکره اولویت داده، اما اگر گروه‌هایی که از طریق غیرمشروع قدرت را به دست آورده اند، تمکین نکنند، گزینه‌های دیگری نیز در منشور سازمان ملل وجود دارد که عملی خواهد شد.»

هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سه‌شنبه 28 سنبله (شهریور) با حضور رهبران بیش از 150 کشور در نیویورک آغاز شد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بخشی از اظهاراتش در این نشست گفت که در افغانستان، 70 درصد جمعیت به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند و حقوق زنان به طور سازمان‌یافته انکار شده است.

فوزیه کوفی، نماینده سابق پارلمان افغانستان و عضو هیات مذاکرات صلح دولت پیشین که در نشستی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کرده بود، گفت: «برای شما افغانستان یک هدف یا ماموریتی است، برای ما این کشور ما است. لطفا ما را تحمل کنید، گاه خشمگین می‌شویم‌، گاه قهر می‌شویم، گاه امید خود را از دست می‌‌دهیم. ما همه چیز خود را از دست دادیم. اکنون برشماست، تا به سمت درست تاریخ ایستاده شوید، نه‌ تنها در حرف بلکه در عمل.»

طالبان سال قبل در آستانه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، از این نهاد خواست سهیل شاهین عضو این گروه را به عنوان نماینده افغانستان در سازمان ملل بپذیرد اما سازمان ملل این درخواست‌ را رد کرد.

کرسی افغانستان در نشست امسال خالی بود، نصیر احمد فایق نیز در این نشست حضور نداشت و سخنرانی نکرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید