گزارش سازمان ملل: سلامت روان زنان در افغانستان رو به وخامت است

زنان از مشکلات روانی از جمله افسردگی، بی‌خوابی، از دست دادن امید و انگیزه، اضطراب، ترس، پرخاشگری و رفتارهای انزواطلبانه فزاینده و افکار خودکشی صحبت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش مشترک سه آژانس سازمان ملل متحد که سه‌شنبه 28 سنبله (شهریور) منتشر شد، سلامت روان زنان در افغانستان که تحت تدابیر شدید طالبان قرار گرفته‌اند، در سراسر کشور رو به وخامت است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، سازمان بین‌المللی مهاجرت و مأموریت کمک‌رسانی سازمان ملل، احساس اضطراب، انزوا و افسردگی بین آوریل و ژوئن سال جاری به طور قابل‌ توجهی افزایش یافته است.

به گزارش «آسوشیتد پرس»، به نقل از گزارش سازمان ملل، افسردگی زنان در افغانستان 57 درصد افزایش یافته است.

این سازمان‌ها با زنان افغان به صورت آنلاین، حضوری، مشاوره گروهی و نیز از طریق نظرسنجی‌های انفرادی از راه دور مصاحبه کردند. در مجموع صحبت‌های 592 زن افغان در 22 ولایت از 34 ولایت افغانستان مورد بررسی قرار گرفت.

این زنان از مشکلات روانی از جمله افسردگی، بی‌خوابی، از دست دادن امید و انگیزه، اضطراب، ترس، پرخاشگری و رفتارهای انزواطلبانه فزاینده و افکار خودکشی صحبت کردند.

در دو سال گذشته طالبان ممنوعیت‌های گسترده علیه دختران و زنان افغان وضع کرده است. زنان از حضور در پارک‌ها، سالن‌های ورزشی، دانشگاه‌ها و کار کردن در ادارات دولتی و غیردولتی و همچنان سازمان ملل متحد منع شده‌اند.

پیشتر، روزنامه «گاردین» در گزارش فاش کرد که موارد اقدام به خودکشی زنان در افغانستان در حال افزایش است.

بر اساس این گزارش «گاردین»، بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده از شفاخانه‌های دولتی و کلینیک‌های سرتاسر افغانستان نوشت که طی دو سال گذشته اقدام به خودکشی میان زنان افزایش یافته است.

جنگ و فقر در افغانستان از مدت‌ها به بحران سلامت روانی دامن زده است. یک نظرسنجی که دو ماه قبل از تسلط طالبان در مجله BMC Psychiatry منتشر شد، نشان داد که تقریباً نیمی از جمعیت افغانستان از ناراحتی روانی رنج می‌برند.

اما روزنامه گاردین گزارش داد که از دست دادن آزادی‌ و امید، افزایش ازدواج‌های اجباری و زیر سن و خشونت‌های خانوادگی، زنان را در دو سال اخیر در افغانستان آسیب پذیرتر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید