سازمان ملل خواستار توقف شکنجه زندانیان در زندان‌های طالبان شد

بر اساس این گزارش، این شکنجه‌ها که شامل ضرب و شتم، خفگی، آویزان کردن از سقف و شوک الکتریکی است، با هدف گرفتن اعتراف و سایر اطلاعات از زندانیان بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد، چهارشنبه 29 سنبله (شهریور) اعلام کرد که بیش از 1600 مورد نقض حقوق بشر توسط طالبان در افغانستان را ثبت کرده است و از دولت طالبان خواست که شکنجه را متوقف کرده و از حقوق زندانیان محافظت کند.

هیئت معاونت سازمان ملل متحد «یوناما»، در افغانستان اعلام کرد که نزدیک به 50 درصد از تخلفات شامل «شکنجه و سایر رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز» زندانیان بوده است.

گزارش یوناما از 19 ماه ژانویه 2022 تا پایان ژوئیه 2023 را شامل می‌شود که در 29 ولایت (استان) از 34 ولایت افغانستان ثبت شده است. بر اساس این گزارش، 11 درصد موارد نقض حقوق بشر مربوط به زنان بوده است.

بر اساس این گزارش، این شکنجه‌ها که شامل ضرب و شتم، خفگی، آویزان کردن از سقف و شوک الکتریکی است، با هدف گرفتن اعتراف و سایر اطلاعات از زندانیان بوده است.

ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «حکایت‌های شخصی ضرب و شتم، شوک الکتریکی، شکنجه‌های آبی، و بسیاری دیگر از رفتارهای ظالمانه و تحقیرآمیز، صورت گرفته علیه افراد و خانواده‌های آنها، دلخراش است.»

تورک گفت: «به جای تحقیقات مؤثر از شکنجه به عنوان یک ابزار استفاده می‌شود. من از همه مقامات ذیربط می‌خواهم که اقدامات مشخصی را برای توقف این سوءاستفاده‌ها و پاسخگویی عاملان آن انجام دهند.»

در این گزارش درباره شکنجه و سایر رفتارهای تحقیرآمیز آمده است که 259 مورد شامل شکنجه جسمی و 207 مورد شامل شکنجه روحی بوده است.

در بیانیه آمده است که یوناما نتوانسته با بیشتر زندانیان در بازداشت طالبان صحبت کند چون اکثر زندانیان و خانواده‌های آنها به دلیل «ترس، آزار و اذیت، تهدید مردم مبنی بر عدم بیان تجربیات خود در بازداشت، و نیاز زندانیان به ارائه ضمانت‌هایی از سوی اعضای خانواده برای آزادی از بازداشت»، تمایلی به صحبت با «یوناما» نشان نمی‌دهند.

در این گزارش آمده است که 44 درصد از مصاحبه‌شوندگان غیرنظامی، 21 درصد از کارکنان دولتی یا امنیتی سابق، 16 درصد اعضای سازمان‌های مدنی یا گروه‌های حقوق بشری، 9 درصد اعضای گروه‌های مسلح و 8 درصد روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها هستند.

وزارت خارجه طالبان به «آسوشیتد پرس» گفته است که «نهادهای دولتی اقداماتی را برای بهبود وضعیت حقوق بشر زندانیان انجام داده‌اند و قانون اسلامی یا شریعت، شکنجه را ممنوع می‌کند.»

وزارت خارجه طالبان گفت: «برخی از داده‌های گزارش یوناما سوال برانگیز است.» به گفته این وزارتخانه، وزارت داخله (کشور) طالبان تنها 21 مورد نقض حقوق بشر را شناسایی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید