گوترش در سالگرد ممنوعیت آموزش دختران افغان: مدارس دخترانه را باز کنید

سازمان عفو بین‌الملل نیز در «ایکس» نوشته است که از ممنوعیت آموزش دختران دو سال می‌گذرد و تا حالا تغییری در این زمینه به وجود نیامده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت دو سالگی ممنوعیت آموزش دختران در افغانستان، خواستار بازگشایی مکاتب (مدارس) دخترانه شد.

گوترش، دوشنبه 27 سنبله (شهریور) در پلتفرم «ایکس» نوشت: «دوشنبه دو سال از ممنوعیت حضور دختران در مکاتب در افغانستان گذشت. این نقض غیرقابل توجیه حقوق بشر است که صدمات طولانی مدتی را به کل کشور وارد می کند.»

او تاکید کرد: «دختران به مکتب تعلق دارند. اجازه دهید دوباره به مکتب بروند.»

طالبان پس از به قدرت رسیدن در اوت 2021، دو سال پیش در همین روز (18 سپتامبر) تنها به مدارس ابتدایی دخترانه تا کلاس ششم اجازه بازگشایی دادند و مدارس دخترانه متوسطه را بستند.

مراکز آموزشی خصوصی نیز به روی دختران مسدود شده است.

برخی مقام‌های طالبان قبلا گفته بودند که مکاتب دخترانه را موقتا بسته‌اند تا شرایط آموزش بر اساس ارزش‌های اسلامی را فراهم کنند اما از دو سال بدین‌سو با وجود تقاضای مکرر جامعه بین‌المللی، طالبان حاضر به بازگشایی مکاتب به روی دختران نشده‌اند.

در همین حال، سازمان عفو بین‌الملل نیز در «ایکس» نوشته است که از ممنوعیت آموزش دختران دو سال می‌گذرد و تا حالا تغییری در این زمینه به وجود نیامده است.

عفو بین‌الملل نیز هشدار داده است که آینده و رویای هزاران دختر افغان «در معرض خطر» قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید