افزایش اقدام به خودکشی زنان در افغانستان تحت حاکمیت طالبان

گاردین تصریح کرد که افزایش آمار خودکشی در افغانستان نشان‌دهنده ناامیدی زنان در این کشور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «گاردین» در گزارش فاش کرد که موارد اقدام به خودکشی زنان در افغانستان در حال افزایش است.

بر اساس این گزارش «گاردین» که دوشنبه 6 سنبله (شهریور) نشر شد، داده‌های جمع‌آوری شده از شفاخانه‌های دولتی و کلینیک‌های سرتاسر افغانستان نشان داد که طی دو سال گذشته اقدام به خودکشی میان زنان افزایش یافته است.

در این گزارش آمده است: «حکومت طالبان تا اکنون هیچ آماری را به نشر نرسانیده که نشان دهد چه تعداد از زنان طی دو سال گذشته خودکشی کرده‌اند.»

مقامات سازمان ملل متحد و فعالان حقوق بشر در مورد افزایش تعداد زنانی که در افغانستان اقدام به خودکشی می‌کنند هشدار داده‌اند. آنها صریحاً این اقدامات را به محدودیت‌های طالبان علیه زنان، از جمله، ممنوعیت تحصیل و ممنوعیت کار، ممنوعیت ورود به پارک‌ها، حمام‌ها و سایر فضاهای عمومی مرتبط دانسته‌اند.

یک مقام سازمان ملل به روزنامه «گاردین» گفت: «افغانستان در بحبوحه یک بحران روانی قرار دارد که ناشی از بحران حقوق زنان است. ما شاهد لحظه‌ای هستیم که تعداد فزاینده‌ای از زنان و دختران مرگ را بر زندگی در شرایط کنونی ارجح می‌دانند.»

گاردین تصریح کرد که افزایش آمار خودکشی در افغانستان نشان‌دهنده ناامیدی زنان در این کشور است.

ارقامی که از سوی کارمندان صحی (بهداشتی) در 11 ولایت (استان) افغانستان ارائه شده است، نشان می‌دهد که از 11 ولایت مورد بررسی، تنها در یک ولایت مردان بیشترین قربانی بر اثر خودکشی را به خود اختصاص داده‌اند. آن ولایت نیمروز بود.

بر اساس این گزارش، در هر جای دیگر، زنان و دختران اکثریت کسانی را تشکیل می‌دهند که بر اثر خودکشی جان خود را از دست داده‌اند یا پس از تلاش برای خودکشی تحت درمان قرار گرفته‌اند. به طور کلی، زنان بیش از سه چهارم آمار خودکشی و بازماندگان تحت درمان را تشکیل می‌دهند.

جنگ و فقر در افغانستان از مدت‌ها به یک بحران سلامت روانی دامن زده است. یک نظرسنجی که دو ماه قبل از تسلط طالبان در مجله BMC Psychiatry منتشر شد، نشان داد که تقریباً نیمی از جمعیت افغانستان از ناراحتی روانی رنج می‌برند.

اما از دست دادن آزادی‌ها و امید، افزایش ازدواج‌های اجباری و زیر سن و خشونت‌های خانوادگی، زنان را در دو سال اخیر در افغانستان آسیب پذیرتر کرده است.

داده‌های سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که در سراسر جهان، بیش از دو برابر زنان در اثر خودکشی مردان جان خود را از دست می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید