از زمان به قدرت رسیدن طالبان 200 نظامی و مقام سابق افغانستان کشته شدند

به‌رغم تاکید طالبان هنگام به قدرت رسیدن در افغانستان مبنی بر اینکه افراد نظامی و مقامات سابق را تحت تعقیب یا آزار قرار نمی‌دهند، اعداد و ارقام افراد کشته شده از نیروی نظامی و مقامات سابق خلاف آن را نشان می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان «یوناما»، اعلام کرد که بیش از 200 نیروهای نظامی و مقامات دولتی سابق در این کشور از زمان به دست گرفتن قدرت توسط طالبان، به‌رغم صدور «عفو عمومی» برای مخالفان قدیمی کشته شده‌اند.

«یوناما»، سه‌شنبه 31 مرداد در گزارشی جدید گفت که از زمان به دست گرفتن قدرت در سال 2021 تا ژوئن امسال، حداقل 218 قتل غیرقانونی مربوط به طالبان را ثبت کرده است.

«یوناما» همچنین افزود که در بیشتر موارد طالبان نیروهای امنیتی سابق را قبل از کشتن برای مدت کوتاهی بازداشت می‌کرد.

این گزارش می‌افزاید، اکثر تخلفات قانونی در حق افراد نظامی یا مقامات سابق بدون پاسخگویی طالبان و عاملان این اقدامات انجام می‌شود و مورد تعقیب قرار نمی‌گیرند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، «یوناما» در مجموع 800 مورد نقض حقوق بشر مرتبط با طالبان را علیه مقامات دولتی و نظامی سابق، از جمله دستگیری‌های خودسرانه، ناپدید شدن و شکنجه ثبت کرده است.

طالبان تکذیب؛ ما عفو صادر کردیم

در مقابل، رهبران ارشد طالبان تاکید کردند که به دستور رهبر این جنبش برای مقامات دولتی و نظامی سابق عفو صادر کردند.

وزارت خارجه طالبان نیز وقوع قتل‌های فراقانونی با تایید دولت را رد کرد. این وزارت همچنین هدف قرار دادن نیروها یا کارمندان دولت سابق را تکذیب کرد.

وزارت خارجه حکومت طالبان در پاسخ به یوناما گفت که هیچ گزارشی مبنی بر عدم اجرای این عفو عمومی دریافت نکرده است و چنانچه حادثه‌ای یا رویدادی خلاف عفو عمومی رخ داده باشد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

حدود نیمی از کشتارهای ثبت شده توسط مأموریت سازمان ملل در چهار ماه پس از آغاز کنترل طالبان و در بحبوحه خروج نیروهای خارجی تحت حمایت ایالات متحده در ماه اوت 2021 رخ داده است، در حالی که 70 مورد در سال 2022 ثبت شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید