افغان ویتنس: طالبان در دو سال بیش از 3 هزار مورد حقوق بشر نقض کرد

محققان «افغان ویتنس» از ژانویه سال گذشته 1977 مورد ادعای نقض حقوق بشر شامل قتل، بازداشت‌های خودسرانه و شکنجه را ثبت کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک نهاد بین‌المللی حامی حقوق بشر به نام «افغان ویتنس» (Afghan Witness) در گزارشی نوشت که 3329 مورد حقوق بشر در افغانستان از زمانی که طالبان قدرت را در این کشور به دست گرفت، نقض شده است.

به گزارش «ایندیپندنت»، محققان «افغان ویتنس» از ژانویه سال گذشته 1977 مورد ادعای نقض حقوق بشر شامل قتل، بازداشت‌های خودسرانه و شکنجه را ثبت کرده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است: «از ژانویه 2022، افغان وینتس گزارش‌هایی از کشته شدن زنان به صورت انفرادی، اغلب در شرایط خشونت و وحشیانه، ثبت کرده است.»

محققان اعلام کردند که از ژانویه سال گذشته تا ژوئیه سال جاری، 188 مورد از گزارش‌هایی را ثبت کرده‌اند که شامل، سر بریدن، شلیک گلوله و چاقو زدن به زنان است.

طبق بررسی «افغان ویتنس»، اجساد اغلب این زنان در رودخانه‌ها یا خیابان‌ها دور ریخته می‌شوند.

در گزارش‌ آمده است که گاهی اوقات اجساد این زنان حاکی از شکنجه یا خفگی است.

دیوید آزبورن، از اعضای «افغان ویتنس» گفت: «طالبان از بسیاری از وعده‌های اولیه خود در مورد احترام به حقوق بشر، به ویژه برای دختران و زنان، و عفو نظامیان دولت سابق سرپیچی کرده است.»

او گفت: «از زمان به قدرت رسیدن طالبان تاکنون شاهد افزایش موارد گزارش شده قتل زنان، احیای مجدد شلاق و اعدام در ملاء عام، بازداشت پرسنل سابق امنیتی، و ادامه سرکوب فعالان مدنی و رسانه‌ها بوده‌ایم.»

آزبورن افزود: «با وجود خطرات، برخی زنان به اعتراض خود ادامه دادند. اما این صداها و جامعه مدنی گسترده‌تر در افغانستان، پس از دو سال حکومت طالبان، به طور فزاینده‌ای در صحنه منزوی شده‌اند.»

طالبان از زمان بازپس گیری قدرت در دو سال پیش، زنان را از حضور در محل کار، آموزش و فضاهای عمومی و ورزش منع کرده و در آخرین دستور حتی آرایشگاه‌‌های زنانه را بسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید