دومین سالگرد تسلط طالبان؛ خطر قحطی، ترور نظامیان سابق و تداوم محدودیت‌ علیه زنان

اعمال محدودیت‌های طالبان علیه زنان افغانستان تحریم‌ها و محکومیت‌های بین‌المللی را به‌دنبال داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

گروه طالبان پس از خروج نیروهای غربی از افغانستان در اوت سال 2021، از زمان تسلط بر کابل تاکنون محدودیت‌های شدیدی را علیه زنان و دختران افغان اعمال کرده و منابع خبری افغانستان از ترور تعداد زیادی از سربازان دولت پیشین این کشور خبر دادند.

به‌رغم وعده‌های طالبان مبنی بر احترام به حقوق زنان و اعلام عفو عمومی برای سربازان دولت سابق، دو سال حکمرانی این گروه در افغانستان، نشان می‌دهد که طالبان به هر دو وعده خود پایبند نبوده است.

طالبان از زمان به قدرت رسیدن محدودیت‌های شدیدی علیه زنان و دختران افغانستان اعمال کرده و همچنان بر دامنه آن افزوده است.

منابع خبری افغانستان نیز از ترور تعداد زیادی از نظامیان دولت سابق خبر داده‌اند و بنا بر گزارش‌ها طی دو سال اخیر بسیاری از سربازان دولت پیشین افغانستان توسط طالبان بازداشت، زخمی یا کشته شدند.

حدود شش ماه قبل شماری از نظامیان حکومت پیشن افغانستان، با ارسال نامه‌ای سرگشاده به رسانه‌های این کشور، ادعا کردند که طالبان با شایعه پیوستن این نظامیان به گروه «داعش» تلاش می‌کنند آنان را ترور کنند.

افسران و کارمندان ریاست عمومی امنیت ملی حکومت پیشین افغانستان، در این نامه‌، نوشته‌اند که گروه طالبان آن‌ها را تحت پیگرد قرار داده و به‌قتل می‌رساند.

همچنان گزارش‌های متعددی نشر شد که نشان می‌دهد، تعداد زیادی از سربازان دولت سابق کشور را ترک کردند، برخی هم به طور پنهانی در افغانستان زندگی می‌کنند.

آمار دقیقی از تعداد سربازان دولت سابق افغانستان که توسط طالبان طی این دو سال بازداشت یا کشته شدند در دست نیست.

محدودیت‌های شدید علیه زنان و دختران

در سایه حکمرانی طالبان دختران بالاتر از صنف ششم در افغانستان از رفتن به مکتب منع شده‌اند. همچنان زنان از حضور در پارک‌ها، سالن‌های ورزشی، دانشگاه‌ها و کار کردن در ادارات دولتی و غیردولتی و نهادهای مرتبط با سازمان ملل متحد منع شده‌اند.

در آخرین مورد طالبان تمام آرایشگاه‌‌های زنانه در سراسر افغانستان را بستند.

«آسوشیتد پرس» در گزارش جدیدی نوشته که دو سال پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، به نظر می‌رسد بیشترین آسیب‌ها را زنان و دختران در این کشور متحمل شده‌اند.

بر اساس این گزارش، طالبان با آن‌که هنوز از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده‌اند، همچنان اما به حکومتداری در افغانستان ادامه می‌دهند که بهای حکمرانی این گروه را بیش از هر قشری زنان این کشور می‌پردازند.

بنا به این گزارش، با وجود ادعای طالبان مبنی بر بهبودی وضعیت امنیتی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر، محدودیت‌های این گروه علیه زنان اما همچنان ادامه داشته و انتقادهای شدید کشورهای خارجی را برانگیخته است.

کشورهای خارجی، سازمان‌های حقوق بشری و نهادهای بین‌المللی این محدودیت‌ها را محکوم کردند. سازمان ملل متحد اعلام کرد که این محدودیت‌ها مانع بزرگی برای به رسمیت شناختن طالبان به عنوان دولت قانونی افغانستان است.

خطر قحطی و کاهش کمک‌‌رسانی

قابل ذکر است که طی این دو سال کمک‌های بشردوستانه به دلیل محرومیت کارمندان زن در بخش خدمات بشردوستانه کاهش یافته است.

«آسوشیتد پرس» در گزارشی نوشت:«کمک‌کنندگان نگران هستند که کمک‌های آنها به دست طالبان بیفتد.»

این در حالی است که کارشناسان هشدار داده‌اند که میلیون‌ها نفر در افغانستان احتمالاً در زمستان پیش‌رو به دلیل کاهش کمک‌های خارجی، با قحطی و کمبود مراقبت‌های صحی مواجه شوند.

به‌رغم گذشت دو سال از تسلط طالبان بر افغانستان به‌دلیل تشدید و تداوم محدودیت‌های اعمال شده علیه دختران و زنان در افغانستان، تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده علیه این گروه نیز تاکنون ادامه داشته و هیچ کشوری حاضر نشده حکومت این گروه را به رسمیت بشناسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید