طالبان در دومین سالگرد به‌دست گرفتن قدرت‌: در برابر تهدیدات مقاومت می‌کنیم

طالبان در پی حمله برق‌آسا همزمان با خروج نیروهای خارجی به رهبری ایالات متحده در 15 اوت 2021 وارد کابل شد و باعث گریختن رئیس جمهوری مورد حمایت واشینگتن از افغانستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

طالبان، سه‌شنبه 24 مرداد به مناسبت دومین سالگرد به‌دست گرفتن قدرت‌ در افغانستان، متعهد شد برابر هر گونه تهدید علیه استقلال این کشور مقاومت کند.

مقامات طالبان در بیانیه‌ای اعلام کردند: «بازپس‌گیری کابل بار دیگر ثابت کرد که هیچ‌کس نمی‌تواند ملت سربلند افغانستان را کنترل و تداوم حضور خود در این کشور را تضمین کند.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «به هیچ اشغالگری اجازه داده نخواهد شد که استقلال و آزادی افغانستان را تهدید کند.»

طالبان در اوت 2021 پس از سرنگونی دولت مورد حمایت ایالات متحده، به قدرت بازگشت و به دو دهه شورش در این کشور پایان داد.

این در حالی است که سازمان ملل متحد نیز سه‌شنبه، اعلام کرد که شکاف میان وعده‌های طالبان و عملکرد آن در افغانستان در حال افزایش است.

واکنش سازمان ملل

سازمان ملل متحد با اعلام این که «طالبان با رویکردی شتابان و سیستماتیک در راستای تبعیض، به حاشیه راندن و آزار و اذیت حکومت می‌کند»، خاطرنشان کرد، طالبان باید تصمیم‌ در خصوص جلوگیری از تحصیل دختران را مورد تجدیدنظر قرار دهد.»

طالبان افغانستان امروز دومین سالگرد بازگشت به قدرت و کنترل کابل را جشن می‌گیرد.

این گروه در پی حمله برق‌آسا همزمان با خروج نیروهای خارجی به رهبری ایالات متحده در 15 اوت 2021 وارد کابل شد و باعث گریختن اشرف غنی، رئیس جمهوری مورد حمایت ایالات متحده از کشور شد. همزمان، نهادهای امنیتی افغانستان که در طول سال‌ها با حمایت غرب ایجاد شده بود، فروپاشید.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «دومین سالگرد حمله به کابل را به مردم مبارز افغانستان تبریک گفته و از آنها می‌خواهیم که از خداوند متعال برای این پیروزی بزرگ شکرگزار باشند.»

مجاهد گفت: «اکنون پس از تامین امنیت عمومی در کشور، یک رهبری یگانه، کل خاک کشور را اداره می کند و افغانستان از صلحی که طی دهه‌ها از آن محروم بود، برخوردار شده است.»

این در حالی است که به گفته سازمان ملل، ده‌ها حمله علیه غیرنظامیان صورت گرفته که گروه «داعش» مسئولیت برخی از آنها را برعهده گرفته است.

وخامت وضعیت زنان

از سویی با بازگشت طالبان به قدرت، بسیاری از زنان که طی دو دهه از حاکمیت دولت‌های مورد حمایت غرب از حقوق و آزادی برخوردار بودند، در وضعیت عمومی وخیم‌تری قرار گرفتند.

نظام آموزشی تحت حاکمیت طالبان، اکثر دختران بالای 12 سال را از تحصیل محروم کرد که اعمال این ممنوعیت، برای بسیاری از دولت‌های غربی، مانع بزرگی در به رسمیت شناختن حکومت طالبان محسوب می‌شود.

طالبان همچنین از اشتغال بیشتر کارمندان زن افغانستانی در مراکز امدادی جلوگیری کرد و ضمن بستن مراکز زیبایی، زنان را از رفتن به پارک‌ها و سفر بدون همراهی اقوام مرد، منع کرده است.

محدودیت‌های رسانه‌ای

دستگیری فعالان رسانه‌ای و فعالان جامعه مدنی، از جمله مطیع‌الله ویسا، فعال شناخته‌شده دفاع از حقوق بشر نیز از جمله دیگر مسائل در مورد سیاست‌های داخلی طالبان است.

به گفته نماینده ویژه سازمان ملل، از جمله ابعاد مثبت حاکمیت طالبان، کاهش فساد در پی تورم افسارگسیخته ناشی از سرازیر شدن کمک‌های غرب پس از سرنگونی طالبان در سال2001 است.

همچنین نشانه‌هایی از اعمال ممنوعیت طالبان بر کشت مواد مخدر مشاهده می‌شود که به میزان قابل توجهی تولید خشخاش را در کشوری که سال‌ها بزرگترین صادرکننده تریاک در جهان بود، کاهش داده است.

طالبان امیدوار است این پیشرفت بتواند موجب به رسمیت شناخته‌شدن، لغو تحریم‌ها و آزادسازی حدود هفت میلیارد دلار از سپرده‌ها و دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان شود که از سال 2021 پس از بازگشت به قدرت، در بانک فدرال مرکزی آمریکا مسدود و نیمی از آن متعاقبا به یک صندوق اعتباری سوئیس منتقل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید