طالبان نقش داشتن شهروندان افغانستان در حوادث اخیر پاکستان را تکذیب کرد

ذبیح الله مجاهد: خاک افغانستان برای هیچ کشوری تهدید نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در واکنش به ادعاهای پاکستان مبنی بر دست داشتن شهروندان افغانستان در حملات انتحاری اخیر در این کشور، حکومت طالبان ضمن تکذیب این ادعای اسلام‌آباد، یادآور شد که ده‌ها شهروند پاکستانی عضو گروه «داعش» در افغانستان کشته یا دستگیر شده‌اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان چهارشنبه 18 اسد (مرداد) در شبکه «X» (توئیتر سابق) نوشت: «این گونه ادعاها به سود شهروندان دو کشور نیست و خاک افغانستان برای هیچ کشوری تهدید نیست.»

مجاهد نوشت: «از سوی مقامات مختلف پاکستانی درباره وضعیت امنیتی آن کشور، اتهامات بی‌اساسی به افغانستان وارد می‌شود که ما آن‌ را رد می‌کنیم.»

سخنگوی طالبان همچنان به «فرانس پرس» گفت که در سال گذشته، 18 نفر از اعضای داعش که توسط طالبان کشته شدند، از شهروندان پاکستانی بودند.

او افزود: «آنها داعشی بودند و همه در بمب‌گذاری‌های مختلف و حملات دیگر دست داشتند و در حال حاضر نیز ده‌ها تن از آنها در زندان‌های ما نگهداری می‌شوند.»

وزارت خارجه پاکستان اخیرا ادعا کرد که در حمله‌ای که در یک پایگاه نظامی این کشور رخ داد، شهروندان افغانستان دست داشتند و این افراد از ولایت قندهار بوده‌اند.

اسلام‌آباد معتقد است که شبه‌نظامیانی که در خاک پاکستان دست به انجام حملاتی می‌زنند، از پناهگاه‌های خود در خاک افغانستان وارد عمل می‌شوند و اتباع افغان نیز به آنها کمک می‌کنند.

پیش از این وزارت خارجه پاکستان هشدار داده بود که در صورت اقدام نکردن طالبان در برابر گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان، اسلام‌آباد برای از بین بردن فعالیت‌ این گروه‌ها دست به اقدام نظامی خواهد زد.

در همین راستا هیبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان افغانستان حملات برون مرزی، از جمله حمله در پاکستان را «حرام» اعلام کرد.

منابع رسمی بلندپایه در اسلام آباد پاکستان هفته گذشته به شبکه «صدای آمریکا» گفتند که رهبران ارشد طالبان طی گفت‌وگوهای دوجانبه اخیر فرمان هیبت الله آخندزاده را به مقامات پاکستانی ابلاغ کردند که بر عزم خود مبنی بر اینکه اجازه ندهند کسی دیگر کشورها را از خاک افغانستان تهدید کند، تاکید کرده است.

یکی از مقامات ارشد پاکستانی که نخواست نامش فاش شود به «صدای آمریکا» گفت: «دستور شیخ هیبت‌الله همه گروه‌هایی را که با او بیعت می‌کنند مقید می‌کند و دستور او این است که حمله به پاکستان حرام است».

اخیرا حملات گروه «تحریک طالبان پاکستان» در خاک پاکستان افزایش یافته است و بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستانی، تعدادی از جنگجویان طالبان افغان نیز به آنها پیوسته‌اند.

به گفته مقامات پاکستان، تحریک طالبان پاکستانی در داخل افغانستان پناهگاه دارد و از آنجا حملات در داخل پاکستان را برنامه‌ریزی می‌کنند اما طالبان افغانستان همواره این ادعاها را رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید