رهبر طالبان افغانستان حملات جنگجویانش در پاکستان را «حرام» اعلام کرد

یک مقام پاکستانی: «دستور شیخ هیبت‌الله همه گروه‌هایی را که با او بیعت می‌کنند مقید می‌کند و دستور او این است که حمله به پاکستان حرام است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هیبت الله آخندزاده، رهبر طالبان افغانستان حملات برون مرزی، از جمله حمله در پاکستان را «حرام» اعلام کرد.

منابع رسمی بلندپایه در اسلام آباد پاکستان به شبکه «صدای آمریکا» گفتند که رهبران ارشد طالبان طی گفتگوهای دوجانبه اخیر فرمان هیبت الله آخندزاده را به مقامات پاکستانی ابلاغ کردند که بر عزم خود مبنی بر اینکه اجازه ندهند کسی دیگر کشورها را از خاک افغانستان تهدید کند، تاکید کرده است.

این موضوع در دیدارهای سه روزه آصف درانی، نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان و هیأت او که ماه گذشته با امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان و سراج الدین حقانی وزیر داخله و سایرین در کابل پایتخت برگزار شد، مطرح شد.

این دیدار پس از افزایش حملات مرگبار علیه نیروهای امنیتی و غیرنظامیان پاکستانی انجام شد که گروه تحریک طالبان پاکستان یا TTP مسئولیت بیشتر این حملات را بر عهده گرفت.

یکی از مقامات ارشد پاکستانی که نخواست نامش فاش شود به «صدای آمریکا» گفت، پایگاه‌ها و فعالیت‌های تحریک طالبان پاکستان در افغانستان مورد بحث قرار گرفت.

این مقام به نقل از مقامات طالبان گفت: «دستور شیخ هیبت‌الله همه گروه‌هایی را که با او بیعت می‌کنند مقید می‌کند و دستور او این است که حمله به پاکستان حرام است».

اخیرا حملات طالبان پاکستانی در خاک پاکستان افزایش یافته است و بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستانی، تعدادی از جنگجویان طالبان افغان نیز به آنها پیوسته‌اند.

ملا محمد یعقوب وزیر دفاع طالبان در یک سخنرانی، گفت، از نظر رهبر این گروه مبارزه طالبان در خارج از افغانستان از نظر شرعی «جهاد» نیست، بلکه اشتراک در جنگ است.

وی افزود که آخندزاده گفته است: «اگر کسی برای هدف جهاد به خارج از افغانستان برود، این کارش جهاد نخواهد بود.»

به گفته مقامات پاکستان، طالبان پاکستانی در داخل افغانستان پناهگاه دارند و از آنجا حملات در داخل پاکستان را برنامه‌ریزی می‌کنند اما طالبان افغانستان همواره این ادعاها را رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم