مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر با محوریت آزادی گروگان‌ها و بهبود اوضاع حقوق بشر

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان فرستادگان این گروه در مذاکرات دوحه با هدف اعتمادسازی بر ضرورت حذف تحریم‌ها و آزاد‌سازی ذخایر بانکی مسدود شده افغانستان تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا درباره مذاکرات فرستادگان خود با هیئت طالبان افغانستان در دوحه اعلام کرد که نمایندگان واشینگتن در قطر ضمن استقبال از ادامه مذاکرات با طالبان، از این گروه خواستند که از سیاست‌هایی که باعث وخیم‌تر شدن اوضاع حقوق بشر در افغانستان شده است، عقب‌نشینی کند.

به گزارش «رویترز» مقامات آمریکایی طی نشست دوحه بر هیئت طالبان فشار آوردند تا این گروه فورا دو شهروند آمریکایی بازداشت شده (در افغانستان) را آزاد کنند.

دولت طالبان اعلام کرد که دوشنبه نهم اسد (مرداد) هیئت نمایندگان آن با تام وست، نماینده ویژه ایالات متحده در قطر دیدار کرده و در مورد لغو محدودیت سفر رهبران طالبان و بازگرداندن پول‌های بلوکه شده بانک مرکزی افغانستان صحبت کرده‌اند.

طالبان در سال 2021 پس از پایان حضور 20 ساله نیروهای خارجی در افغانستان مجددا به قدرت بازگشتند. اما حکومتی که توسط این جنبش اسلام‌گرا تشکیل شده است، هنوز توسط هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده و رهبران طالبان هنوز با تحریم‌های سفری و مالی مواجهند.

قهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان گفت: «تاکید کردیم که برای اعتمادسازی ضروری است که تحریم‌ها حذف شوند و ذخایر بانکی مسدود شده آزاد شود تا افغان‌ها بتوانند اقتصادی غیرمتکی به کمک‌های خارجی ایجاد کنند.»

بلخی گفت که یک هیئتی از این گروه به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه به شمول مقامات بانک مرکزی و وزارت مالیه این گروه طی دو روز در دوحه با هیئت آمریکایی دیدار کردند.

ایالات متحده تاکنون در این مورد اظهار‌نظری نکرده است.

بیشتر رهبران طالبان برای سفر به خارج از افغانستان به مجوز سازمان ملل نیاز دارند و بخش بانکی این کشور به دلیل تحریم‌های مالی فلج شده است.

حدود 7 میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی افغانستان در ماه اوت 2021 پس از تسلط طالبان بر این کشور در بانک فدرال رزرو نیویورک مسدود شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید