واکنش گسترده افغان‌ها به دیدار نمایندگان آمریکا با طالبان در دوحه

دولت طالبان اعلام کرد که هیئت نمایندگان آن با نماینده های آمریکا در قطر در مورد لغو محدودیت سفر رهبران طالبان و بازگرداندن پول‌های بلوکه شده بانک مرکزی افغانستان صحبت کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیدار نماینده‌های آمریکا و هیئت طالبان در دوحه با واکنش‌های گسترده‌ای از سوی افغان‌ها به خصوص زنان مواجه شده است.

«شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان» که متشکل از سیاسیون افغانستان است، هشدار داد که ادامه این دیدارها آمریکا را در مرز انتخاب میان دو گزینه، ایستادن با مردم سالاری یا تعامل با هراس‌افگنی قرار داده است.

احسان نیرو، سخنگوی «حزب جنبش ملی افغانستان» نوشت: «حضور آقای متقی (در دوحه) نمادین است، تصمیم در جای دیگر از سوی ‌چهره‌های آشکار ناشده طالبان صورت می‌گیرد، امریکا جز وقت‌کُشی چیزی به دست نخواهد آورد، هیچ تصمیم نهایی در این دیدارها گرفته نخواهد شد.»

در همین حال، مختار وفایی، خبرنگار اهل افغانستان در توییتر نوشت: «‏رینا امیری، برای توجیه لابی‌گری به نفع طالبان، از نام مردم افغانستان استفاده می‌کند. توییت او در مورد نشست دوحه با جمله بالا که گمراه کننده است آغاز شد. کامنت گذاشتن را در صفحه خود مسدود کرده تا کسی انتقاد نکند.»

حامد حیدری، خبرنگار دیگر در واکنش به توییت رینا امیری که نوشته است، «افغان‌ها بر تعامل با طالبان اصرار کردند»، نوشت: «این طیف (اصرار) گسترده افغان‌ها و مدافعان حقوق بشر که بر ضرورت تعامل مستقیم با طالبان تاکید کرده ‌کی‌ها و در کجا هستند؟ یک گروه کوچک پروژه بیگیر ‌ودلالان سیاسی زیر نام زن و مدافعان حقوق بشر نماینده طیف گسترده افغا‌ن‌ها نیستند.»

راضیه بارکزی یکی از زنان معترض و فعال حقوق زن نوشت: «رینا خانم! ‏اگر از دو سال به اینسو دختران معترض سینه سپر کرده و با تقبل بیشترین قربانی برای استقرار حق بشر و مبارزه با تروریزم در خط مقدم ایستاده بودند که (غیر قابل کتمان است) بعید می‌دانم از این آدرس کسی مطالبه تعامل با تروریست را نموده باشد. ‏کدام اصرار گسترده ؟‏کدام مدافع؟»

شهناز جسور، فعال حقوق زن در این باره نوشت: «تعامل با طالبان به معنای فضاسازی برای به رسمیت‌شناسی طالبان است. دوحه به کانون توطئه علیه مردم به ویژه زنان افغانستان تبدیل شده است.»

دیدار طالبان با نمایندگان آمریکا

دولت طالبان اعلام کرد که دوشنبه نهم اسد (مرداد) هیئت نمایندگان آن با تام وست و رینا امیری در قطر دیدار کرده و در مورد لغو محدودیت سفر رهبران طالبان و بازگرداندن پول‌های بلوکه شده بانک مرکزی افغانستان صحبت کرده‌اند.

طالبان در سال 2021 پس از پایان حضور 20 ساله نیروهای خارجی در افغانستان مجددا به قدرت بازگشتند. اما حکومتی که توسط این جنبش اسلام‌گرا تشکیل شده است، هنوز توسط هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده و رهبران طالبان هنوز با تحریم‌های سفری و مالی مواجه‌اند.

بیشتر رهبران طالبان برای سفر به خارج از افغانستان به مجوز سازمان ملل نیاز دارند و بخش بانکی این کشور به دلیل تحریم‌های مالی فلج شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم