دیدبان حقوق بشر: سازمان ملل به بررسی حقوق زنان در افغانستان اولویت دهد

هیدر بار: زنان و دختران افغانستان و سایر افرادی که تحت سرکوب طالبان رنج می‌برند، احساس می‌کنند که جهان آنان را رها کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر در نامه‌ای به هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد از او خواست، ارزیابی مستقل از بحران حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و دختران در افغانستان را در اولویت قرار دهد.

در این نامه که چهارشنبه 4 اسد/مرداد نشر شد، آمده است: «هماهنگ کننده ویژه باید اطمینان حاصل کند که وضعیت قربانیان نقض حقوق بشر ارزیابی شود و این ارزیابی توصیه هایی را برای پیشگیری و پاسخگویی در مورد نقض حقوق ارائه دهد.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه مارس با صدور قطعنامه‌ای، از این سازمان خواست تا 17 ماه نوامبر سال جاری ارزیابی یکپارچه و مستقل از وضعیت افغانستان انجام دهد و به این شورا ارائه کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد در آوریل 2023، فریدون سینیرلی اوغلو را به‌ عنوان هماهنگ‌ کننده‌ ویژه در امور افغانستان منصوب کرد و او را مؤظف کرد تا روند ارزیابی را انجام دهد.

هیدر بار، معاون بخش زنان دیدبان حقوق بشر در نامه‌ای به سینیرلی اوغلو نوشت: «وضعیت افغانستان در حال حاضر جدی‌ترین بحران حقوق زنان در جهان است.»

او نوشت: «ارزیابی مستقل می‌تواند واکنش بین‌المللی مؤثر‌تر به این وضعیت را هدایت کند، اما برای انجام این کار باید به زنان و دختران و سایر بازماندگان نقض حقوق بشر اولویت داده شود.»

بار نوشته است: «هدف ارزیابی مستقل باید تغییر فوری واکنش جامعه‌ جهانی به وضعیت افغانستان باشد که تا اکنون ناسازگار و ناکارآمد بوده و به اندازه‌ی کافی بر حقوق بشر تمرکز نکرده است. زنان و دختران افغانستان و سایر افرادی که تحت سرکوب طالبان رنج می‌برند، احساس می‌کنند که جهان آنان را رها کرده است.»

از زمان به دست گرفتن قدرت در اوت 2021، دولت طالبان دختران و زنان را از ورود به مکاتب و دانشگاه‌ها منع کرد، زنان از رفتن به پارک‌ها، نمایشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی نیز منع شدند. همچنان طالبان به آنها دستور داده است که در ملاء عام صورت خود را بپوشانند.

در آخرین مورد، طالبان تمامی آرایشگاه‌های زنانه در سراسر افغانستان را مسدود کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید