به دستور طالبان هزاران آرایشگاه زنانه در افغانستان تعطیل می‌شود

اتاق بازرگانی و صنایع زنان افغانستان: بستن این سالن‌ها باعث می‌شود 60000 زن دیگر درآمد خود را از دست بدهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال دستور طالبان مبنی بر قطع یکی از معدود منابع درآمد برای زنان افغان، قرار است هزاران سالن زیبایی در سراسر افغانستان امروز سه‌شنبه 3 اسد برای همیشه تعطیل شوند.

دستوری که ماه گذشته توسط طالبان صادر شد، باعث می‌شود هزاران سالن زیبایی در سراسر افغانستان که توسط زنان اداره می‌شوند و اغلب تنها منبع درآمد خانواده‌ها هستند، بسته شوند.

آرایشگاه‌ها یکی از معدود فرصت‌های باقی‌مانده برای معاشرت و بیرون رفتن از خانه برای زنان بود.

صاحب یکی از آرایشگاها در کابل به «العربیه انگلیسی» گفت: «ما قبلاً به اینجا می‌آمدیم تا زمانی را صرف صحبت در مورد آینده خود کنیم. اکنون حتی این حق از ما سلب شده است. زنان اجازه ورود به مکان‌های تفریحی را ندارند، پس ما چه کنیم؟ کجا برویم تا لذت ببریم؟ کجا جمع شویم تا همدیگر را ببینیم؟»

هفته گذشته، ماموران امنیتی در کابل برای متفرق کردن ده‌ها زن معترض به این دستور به هوا شلیک کردند و از شیلنگ آتش استفاده کردند.

در 20 سال گذشته که نیروهای تحت رهبری ایالات متحده در افغانستان حضور داشتند، سالن‌های زیبایی در کابل و دیگر شهرهای افغانستان رشد کردند.

این سالن‌ها فرصت‌های تجاری حیاتی را برای زنان فراهم می‌کردند.

اما به گفته اتاق بازرگانی و صنایع زنان افغانستان، بستن این سالن‌ها باعث می‌شود 60000 زن دیگر درآمد خود را از دست بدهند.

در گزارش ماه گذشته ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای افغانستان به شورای حقوق بشر سازمان ملل آمده بود: «تبعیض شدید و سیستماتیک علیه زنان و دختران در قلب ایدئولوژی و حکومت طالبان است، که همچنین این ممکن است آپارتاید جنسیتی باشد.»

از زمان به دست گرفتن قدرت در اوت 2021، دولت طالبان دختران و زنان را از ورود به مکاتب و دانشگاه‌ها منع کرد، زنان از رفتن به پارک‌ها، نمایشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی نیز منع شدند. همچنان طالبان به آنها دستور داده است که در ملاء عام صورت خود را بپوشانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید