عضو مجلس ايران: برای دريافت حقابه رود هلمند سفارت طالبان در تهران بسته شود

مالکی: الان با این موضع‌گیری که طالبان دارد بیش از حد نباید مماشات داشته باشیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فداحسین مالکی، عضو مجلس نمایندگان ایران پیشنهاد کرد که برای دریافت حق‌آبه‌ رود هلمند، سفارت طالبان در تهران بسته شود.

مالکی در گفت‌وگو با سایت خبری «عصر ایران» گفت، پس از هشدار رییس‌ جمهوری ایران به حاکمان افغانستان، انتظار دولت، مجلس و‌ مردم این کشور بر این بود که «اتفاقی بیفتد و اقدامی انجام شود ولی متأسفانه اتفاقی نیفتاد».

او گفت: «بحث حق‌آبه در دستور کار یکی از کمیته‌های شورای عالی امنیت ملی است که راه‌های غیردیپلماسی را داشته باشیم، مثلا سفارت طالبان در ایران را تعطیل کنیم و ارتباطات سیاسی، تجاری و اقتصادی‌مان که از مسیر چابهار است را کاهش دهیم. ما خیلی از ابزارها را داریم که می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم.»

او گفت: «ایران موضع‌گیری طالبان را به حساب ملت افغانستان نمی‌گذارد.»

مالکی افزود: «الان با این موضع‌گیری که طالبان دارد بیش از حد نباید مماشات داشته باشیم. هرآنچه که آنان خواستند ما دادیم، حتا بین دوستان فارسی‌زبان و پشتوزبان زیر سؤال رفتیم که خواسته‌های طالبان یکی پس از دیگری توسط ایران عملی می‌شود.»

وی هشدار داد: «ما شاهد مرگ تدریجی در منطقه‌ سیستان و بلوچستان هستیم. روستاهای این استان یکی پس از دیگری خالی می‌شود. روزهای بسیار خطرناکی را برای مردم سیستان و بلوچستان در پیش رو داریم و اولین گام برای حل مشکل مردم این است که باید حق‌آبه عملی شود.»

حق‌آبه هیرمند همواره باعث بروز تنش و مشکلاتی میان ایران و افغانستان بوده است و تهران قبلا نیز به ساخت سد بر روی رودخانه در افغانستان اعتراض کرده و به حکومت سابق این کشور هشدار داده بود.

مقامات طالبان قبلا اعلام کردند که سد کجکی مقدار آب کافی برای ارسال به طرف ایرانی ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم