اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی علیه مقامات طالبان اعلام کرد

گزارش سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر نشان داد که دولت طالبان در ماه‌های اخیر، محدودیت‌های اعمال‌شده در مورد زنان و دختران در افغانستان را به‌ویژه در ارتباط با ادامه فعالیت در عرصه آموزش و دیگر مشاغل، تشدید کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای اتحادیه اروپا، تحریم‌های جدیدی علیه شماری از مقامات ارشد دولت طالبان وضع کرد.

به گزارش خبرگزاری افغانستان «باختر»، این شورا، شامگاه پنج‌شنبه 29 تیر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که عبدالحکیم حقانی، رئیس دادگاه عالی، عبدالحکیم شرعی، وزیر عدلیه و مولوی حبیب‌الله آغا، سرپرست وزارت معارف (آموزش و پرورش) طالبان را به دلیل نقش آنها در محروم‌کردن دختران از تحصیل و برابری حقوق با مردان، هدف تحریم قرارداده است.

این شورا همچنین تاکید کرد که 18 نفر از جمله اعضای طالبان و پنج نهاد را به دلیل مسئولیت آنها در نقض فاحش حقوق بشر در افغانستان، جنوب سودان، جمهوری آفریقای مرکزی، اوکراین و روسیه تحت تحریم قرار داده است.

به گفته اتحادیه اروپا، در کشورهای ذکر شده، غیرنظامیان به طور سیستماتیک، هدف خشونت جنسی قرارگرفته و افراد تحریم‌شده از اعمال محدودیت‌ها به عنوان ابزاری برای گسترش فضای ارعاب، استفاده می‌کنند.

تشدید محدودیت‌ها

گزارشی که دوشنبه از سوی سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر منتشر شد، نشان داد که دولت طالبان در ماه‌های اخیر، محدودیت‌های اعمال‌شده در مورد زنان و دختران در افغانستان را به‌ویژه در ارتباط با ادامه فعالیت در عرصه آموزش و دیگر مشاغل، تشدید کرده است.

طالبان به‌یرغم وعده‌های ابتدایی خود در مورد حاکمیت میانه روانه‌تر، از زمان به دست گرفتن قدرت در افغانستان در اوت 2021، اقدامات سختگیرانه‌ای را اعمال کرده است. جنبش مزبور، ورود زنان به اماکن عمومی مانند پارک‌ها و سالن‌های ورزشی را ممنوع و آزادی رسانه‌ها را سرکوب کرده است.

این اقدامات، اعتراض محافل بین‌المللی را به دنبال داشته و کابل را در زمانی که اقتصاد آن در حال فروپاشی است و بحرانی انسانی در کشور وجود دارد، عملا در انزوای بیشتر قرارداده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم