نماینده پارلمان بریتانیا: ارزیابی من درباره اوضاع افغانستان اشتباه بود

الوود با نشر ویدیویی از سفر خود به ولایت هلمند در «توئیتر» گفته که فساد در افغانستان کاهش یافته و امنیت نیز بهبود یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

توبیاس الوود، نماینده پارلمان بریتانیا از انتشار ویدیویی که در آن گفته بود در افغانستان تحت حکمرانی طالبان تغییرات مثبت صورت گرفته و کشور «دگرگون شده است»، ابراز پشیمانی کرد.

توبیاس الوود در مصاحبه‌ای با برنامه «تاک تی وی» گفت که در ارزیابی خود از اوضاع افغانستان در آن ویدیو «اشتباه کرده است» و آن فایل را از توئیتر حذف کرده است.

او این ویدیو را در سفری به ولایت هلمند در «توئیتر» منتشر کرده بود. در این فیلم، الوود گفت که فساد در افغانستان کاهش یافته و امنیت نیز بهبود یافته است.

او همچنین در این ویدیو از بریتانیا خواست تا از طریق دیپلماتیک با افغانستان «دوباره تعامل کند» و استدلال کرد که بازگشایی سفارت بریتانیا برای بهبود «تدریجی» حقوق زنان راهگشا خواهد بود.

الوود به عنوان رئیس «کمیته دفاع عوام» اکنون با طرح عدم اعتماد روبرو است.

اما این پیشنهاد که توسط چهار عضو پارلمان از حزب کارگر، مارک فرانسوا، ریچارد درکس، کوان جونز و درک توئیگ امضا شده است تا زمانی که اعضای مجلس عوام بریتانیا از تعطیلات تابستانی خود در سپتامبر بازگردند، به رای گذاشته نخواهد شد.

مارک فرانسوا یکی از اعضای کمیته دفاعی بریتانیا این ویدیو را «کاملاً عجیب» خواند.

فوزیه کوفی، عضو سابق پارلمان افغانستان، در گفت‌وگو با شبکه «بی‌بی‌سی» گفت که اظهارات الوود نشان‌دهنده ناآگاهی او از محدودیت‌های اعمال شده علیه زندگی روزمره و اجتماعی زنان افغانستان است.

در همین حال، سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا گفت که نظرات بیان شده در ویدیوی حذف شده توسط الوود، «به هیچ‌وجه ارزیابی‌ای نیست که مورد تایید بریتانیا یا نخست‌وزیر آن باشد».

سخنگوی ریشی سوناک در پاسخ به این سوال که آیا الوود هنوز برای رهبری کمیته دفاعی مناسب است یا خیر، گفت: «من فکر می‌کنم که این تصمیم دست خود نمایندگان مجلس است و نه تصمیم نخست‌وزیر.»

گفتنی است که در ماه فوریه گذشته کمیته دفاعی پارلمان بریتانیا که الوود رهبری آن را بر عهده دارد، هشدار داد که افغانستان دوباره در حال تبدیل شدن به پناهگاه «تروریست‌ها» است.

در سال 2001، پس از حملات 11 سپتامبر، نیروهای تحت رهبری ایالات متحده از جمله نیروهای بریتانیا به افغانستان حمله کردند و دولت طالبان که به رهبران سازمان تروریستی القاعده پناه داده بود را سرنگون کردند.

بیست سال بعد، آمریکا و متحدانش، از جمله بریتانیا، با خروج ناگهانی از این کشور که به فروپاشی دولت تحت حمایت غرب در کابل منجر شد زمینه تسلط مجدد طالبان بر افغانستان را هموار کردند.

حضور نظامی 20 ساله بریتانیا در افغانستان هزینه‌ای نزدیک به 30 میلیارد پوند و کشته شدن 457 نفر از پرسنل نظامی بریتانیایی بر جای گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید