طالبان: گزارش‌های بین‌المللی درباره زنان افغانستانی نادرست است

سخنگوی طالبان به «العربیه»: دولت طالبان به دنبال یافتن راه حلی برای مشکلات زنان در افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد نعیم، سخنگوی طالبان افغانستان پس از انتشار گزارش سازمان ملل درباره محدودیت‌های اعمال شده علیه زنان این کشور، اعلام کرد که گزارش‌های سازمان ملل، نادرست و دور از واقعیت است.

سخنگوی طالبان در گفت‌وگو با «العربیه» با اذعان به وجود برخی مشکلات در این کشور تاکید کرد که گزارش‌های سازمان ملل در بیان این موارد، «برخوردی اغراق‌آمیز» دارند.

او همچنین خاطرنشان کرد که حوادث فردی علیه زنان در افغانستان رخ می‌دهد، اما این‌گونه موارد به بیان او، واقعیت جاری را در مورد زنان کشور، بازتاب نمی‌دهند.

سخنگوی طالبان در ادامه مصاحبه با«العربیه»، با این بیان که این گروه، ارائه هرگونه مدرک دال بر کتک‌زدن دختران توسط اعضای خود را به عنوان یک چالش مطرح ساخته، خاطرنشان کرد که دولت طالبان به دنبال یافتن راه حلی برای مشکلات زنان در افغانستان است.

او تاکید کرد که موضوع تحصیل دختران، یک مسئله داخلی است که بیگانگان حق دخالت در آن را ندارند و هیچ‌کس از خارج افغانستان نباید در امور دختران این کشور دخالت کند.

سخنگوی طالبان خاطرنشان کرد که دولت، تغییر برخی تصمیم‌گیری‌های مربوط به دختران در افغانستان را بررسی می‌کند.

در این گزارش که ماه‌های مه و ژوئن را پوشش می‌دهد، هیئت سازمان ملل متحد در افغانستان مدعی است که وزارت صحت عامه (بهداشت) طالبان، اعلام کرده، تنها مردان اجازه دارند در امتحانات برای ادامه تحصیلات تخصصی پزشکی، شرکت کنند.

بر اساس این گزارش، این ممنوعیت شرکت در آزمون‌های فارغ التحصیلی در ماه فوریه برای دانشجویان دختر پزشکی و ممنوعیت ثبت نام زنان در دانشگاه‌ها در دسامبر گذشته، صورت گرفت.

ممنوعیت تردد و اشتغال

در گزارش سازمان ملل متحد آمده است که مواردی را ثبت کرده که در آن طالبان، محدودیت‌های اعلام‌شده از قبل را در مورد آزادی تردد و اشتغال زنان اعمال کرده است.

بر أساس همین گزارش، در اوایل ماه مه، دو کارمند زن افغانستانی که برای یک سازمان غیردولتی بین‌المللی کار می‌کردند، توسط نیروهای طالبان در یک فرودگاه بازداشت شدند، زیرا بدون حضور یکی از اقوام محرم مرد، اقدام به سفر کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید