عطا محمد نور در گفتگو با الحدث: واگذاری افغانستان به طالبان یک توطئه بود

نور درباره چگونگی واگذاری افغانستان به طالبان توسط آمریکا، خروجش از کشور، نحوه مشارکت افغانستان در ائتلاف مبارزه با تروریسم به رهبری پادشاهی عربی سعودی سخن گفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

عطا محمد نور، سیاستمدار افغان، رهبر حزب «جمعیت اسلامی» و والی پیشین بلخ در گفتگو با شبکه الحدث (سرویس خبری العربیه) درباره چگونگی واگذاری افغانستان به طالبان توسط آمریکا، خروجش از کشور، نحوه مشارکت افغانستان در ائتلاف مبارزه با تروریسم به رهبری پادشاهی عربی سعودی سخن گفت.

نور که در سال 2001 در جنگ علیه طالبان شرکت کرد، پس از بیست سال و سقوط کابل به دست طالبان در اوت 2021 به همراه فرمانده ازبک، رشید دوستم، کشور را ترک کرد و امروز هر دو در تبعید به سر می‌برند.

ژنرال عطا محمد نور در گفتگو با «میس الحربی» خبرنگار الحدث در پاسخ به سوالی درباره وعده او درباره دفاع از شمال افغانستان و جلوگیری از سقوطش به دست طالبان یک ماه قبل از خروج نظامیان آمریکایی، گفت: «ما به رییس جمهور و رهبران گفتیم که باید یک اجماع ملی به میان بیاید. به این معنی که از نیروهای ارتش و هوایی حمایت صورت بگیرد و مردم حضور خود را در تصمیم گیری دولت بیبینند و کمبود قوای مسلح را باید کامل میکردند چون تعدادی فرار کرده بودند تعدادی کشته شده بودند. چون سطح تلفات رفته بود بالا، اما این رییس جمهوری و تیم ناکام و فاسدش این حرف های ما را گوش نکردند.»

او افزود: «من مسوولیت دولتی نداشتم و فقط کارهای حزبی داشتم. نه قومندانی بودیم و نه وزیری بودم البته قبلا مسوولیت دولتی داشتم که در آن زمان بلخ را به عنوان بادی 9 استان شمالی قوی و مدرن و امن نگداشته بودیم.»

ژنرال نور سقوط کشور به دست طالبان را «توطئه بسیار عمیق» توصیف کرد و گفت:«زمانی که جنگ به شمال رسید من در دبی بودم با خانواده‌ام برای واکسن کرونا آمدیم، واکسن اول را گرفتم که جنگ در شمال شدت گرفت. من تداوی را کنار گذاشتم و با خانواده خود برگشتم به افغانستان. رفتیم به بلخ و جنگ راعلیه طالبان آغاز کردیم و حداقل دو ماه ما جنگ خونین داشتیم با وجود که هیج مسوولیت دولتی نداشتم اما جنگیدم و مردم هم انگیزه برای بقای حکومت اشرف غنی نداشتند.»
عطا محمد نور افزود:« توطئه طوری بود که تمام قطعات خاص، ارتش و نیروهای دفاعی با هم فرار کردند. با آن هم تا دو ساعت دیگر من تلاش کردم توسط مردم بجنگم اما مسئولین دولت مرکزی گفتند نجگید و ما دیدیم که دولت حتی نیروهای هوایی را انتقال داد و من مجبور شدم که بیرون شوم از کشور.»


به گفته او «قبل از این که طالبان افغانستان را بگیرد خلیلزاد نماینده آمریکا، طالبان را به عنوان یک حکومت پذیرفته بود. یعنی آمریکا ناتو و تمام غرب زمینه را مساعد ساختند تا افغانستان را بدهند.»
نور همچنین از «توطئه داخلی» سخن گفت و افزود: «توطئه داخلی برمی‌گردد به اشرف غنی و تیمش. خصوصا امرالله صالح معاونش که گذاشتند طالبان به فکر خودشان به خط باریک وصل می‌شوند و ذوب می‌شوند. شهرستان‌ها و پایگاه‌های نظامی به طالبان تسلیم شد به نام آسیب‌پذیری بدون اینکه با آنان جنگی صورت گرفته باشد.»
نور درباره تشکیل « شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان» توضیح داد که این «یک نهاد همه شمول که همه نخبگان، شخصیت ها وکیل ها و فرماندهان همه در این عضویت دارند. تمامی اقوام و طرفهای افغانستان در این عضویت دارد.»
او درباره آینده افغانستان با وجود حکومت طالبان گفت: «من میگویم افغانستان را آمریکا به شما داده و از مصاحبه بایدن معلوم شد که آمریکا رابطه نزدیکی با طالبان دارد برای مبارزه علیه القاعده که همفکر طالبان هستند. گزینه جنگ را بله داریم.»
نور درباره استقبال ایران که از آمدن طالبان گفت: « اگر یک جنگ شیعه و سنی اعلام شود شما میبینید که ده ها هزار نفر انتحاری (طالبان) حاضر میشوند که در این جنگ اشتراک کنند ، سیستان و بلوچستان به آتش تبدیل میشود چون سیستان و بلوچستان عقده‌مند است نسبت به دولت ایران.» او در این باره افزود: «این بسیار خطرناک است برای ایران ، این بازی با سر اژدها است و بازی با سر مار است این بازی سود ندارد.»

ژنرال عطا محمد نور درباره نقش پادشاهی عربی سعودی در منطقه و در قبال افغانستان گفت: «سعودی
کشوری قدرتمند کشوری با سابقه نیک و کشوری که خاستگاه دین اسلام از آنجا است، ما مسلمانان مخصوصا ما مردم افغانستان از دیدی خیلی احترام به سعودی می‌بینیم. سعودی می‌تواند نقش مهمی را در بعد اقتصاد، در بعد سیاست در بعد مبارزه با تروریسم و ایجاد روابط خوب میان ملت‌ها بازی بکند.»
او ضمن تحسین سیاست‌های ولی عهد سعودی شاهزاده محمد بن سلمان، گفت: « سعودی با محوریت محمد بن سلمان که یک جوان بسیار هوشمند است میتواند نقش سازنده در افغانستان و منطقه و مبارزه علیه تروریسم و برگشت ثبات در کشور ها داشته باشد.»

او ابتکار عمل سعودی درباره تشکیل «ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم» را یک «حرکت بسیار بزرگ توصیف کرد و گفت: «این ائتلاف مورد تایید همه ملت ها و کشورها است خصوصا مسلمان‌ها، چون تروریستان در میان مسلمانان هستند و مسلمان‌ها از این رنج می‌برند. دین اسلام تروریسم را نگفته، دین اسلام رنج و وحشت را نگفته، دین اسلام نگفته که زنان کار نکنند یا دختران تحصیل نکنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید