«دی هیل»: در سایه حکمرانی طالبان افغانستان مجددا به کانون تروریسم تبدیل شده است

سازمان ملل: هم‌اکنون گروه‌های تروریستی زیادی بدون پیگرد در افغانستان فعالند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی «دی هیل» در گزارشی نوشته است که پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، این کشور بار دیگر به کانون گروه‌های تروریستی برای آموزش، سازماندهی و حمله به سایر نقاط جهان تبدیل شده است.

این روزنامه نوشته است: «زمانی که ایالات متحده خروج خود از افغانستان را در سال 2021 اعلام کرد، بسیاری استدلال کردند یا حداقل امیدوار بودند که این آخرین فصل در تعامل 20 ساله ما در آنجا خواهد بود و به نوعی ما را از تهدیدی مانند 11 سپتامبر مصون می‌دارد.»

این نتیجه‌گیری گزارشی است که در ماه ژوئن توسط کمیته نظارت بر تحریم‌های سازمان ملل متحد منتشر شد.

در گزارش کمیته نظارت بر تحریم‌های سازمان ملل متحد آمده است، تعداد زیادی از گروه‌های تروریستی در حال حاضر در افغانستان فعالیت دارند، عوامل آن بدون پیگرد زندگی می‌کنند و در سال 2023 تعدادشان نسبت به سال قبل بیشتر شده است.

در این گزارش آمده است: «ارتباط بین طالبان و القاعده و تحریک طالبان پاکستان همچنان قوی و همسو است. طیفی از گروه‌های تروریستی تحت حاکمیت طالبان آزادی مانور بیشتری دارند. آنها از این موضوع به خوبی استفاده می‌کنند و خطر تروریسم هم در افغانستان و هم در منطقه در حال افزایش است.»

بر اساس این گزارش، طالبان از همه این گروه‌ها به جز گروه داعش خراسان استقبال می‌کند. اما به نظر می‌رسد که طالبان قادر به مبارزه با گروه داعش نیست.

براساس این گزارش، افغانستان بار دیگر به کانون تروریسم برای آموزش، سازماندهی و حمله به سایر نقاط جهان تبدیل شده است.
در گزارش روزنامه «دی هیل» آمده است: «آمریکا با خروج از افغانستان به شبکه‌های اطلاعاتی خود در افغانستان پشت کرده و آن را مختل کرد.»

در ادامه گزارش آمده: «گفت‌وگوهای نه چندان محرمانه بین سیا و طالبان برای همکاری علیه داعش یک اشتباه بزرگ است، علاوه بر این، تبلیغات طالبان جذابیت داعش را برای قومیت‌های دیگر تقویت می‌کند و دلایلی دیگر نظیر فروپاشی اقتصاد و نقض حقوق بشر توسط طالبان علیه نیروهای دولت پیشین نیز به کسانی که مایل به پیوستن به داعش هستند، می‌افزاید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید