«فارین پالیسی»: طالبان با دلالی به بازار اسلحه در افغانستان رونق بخشیده‌ است

فارین پالیسی: تروریست‌ها در حال خرید تسلیحات آمریکایی هستند و آن‌ را علیه متحدان واشنگتن در سراسر جهان استفاده می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نشریه «فارین پالیسی» در گزارش تازه‌ای نوشته است سلاح‌هایی که آمریکایی‌ها دو سال پیش هنگام خروج از افغانستان از خود در این کشور به‌جای گذاشتند، اکنون به دست تروریست‌ها در نقاط مختلف جهان رسیده است.

در گزارش «فارین پالیسی» آمده که طالبان به دلال فروش اسلحه تبدیل شده و از این طریق سلاح‌های آمریکایی به جای مانده در افغانستان به دست تروریست‌ها رسیده تا برای کشتن متحدان آمریکا استفاده شود.

فارین پالیسی نوشت: «تروریست‌ها در حال خرید تسلیحات آمریکایی هستند و آن‌ را علیه متحدان واشنگتن در سراسر جهان دست‌به‌دست می‌کنند.»

بر اساس این گزارش، در بازارهای فروش سلاح‌های آمریکایی، تفنگ‌های تهاجمی، راکت‌ها و بمب‌ها، نارنجک‌اندازهای شانه‌ای عرضه می‌شود.

فارین پالیسی افزود: «این یک مسابقه تسلیحاتی جدید است و امنیت جهان را به شدت تهدید می‌کند.»

در این گزارش آمده است: «طالبان در گذشته از طریق قاچاق مواد مخدر پول بدست می‌‌آوردند اما اکنون اسلحه‌های کوچک را به افراط‌گرایان هم‌فکر می‌فروشند، به‌ویژه در همسایگی با پاکستان و گروه «تحریک طالبان پاکستان» (تی‌تی‌پی) که سلاح‌های ساخت آمریکا را برای کشتن پلیس و سربازان پاکستانی به‌کار می‌گیرند.»

همچنان برخی از این مهمات آمریکایی در حمله‌های اخیر توسط گروه‌های غیردولتی در کشمیر، استفاده شده است.

از سوی دیگر، دیدبان صلح افغانستان در یک گزارش جدید از گرم بودن بازار خرید و فروش اسلحه در افغانستان تحت سلطه طالبان هشدار داد.

این سازمان که یک نهاد غیر دولتی مستقر در ایالات متحده است نوشته است، بیشتر خرید و فروش اسلحه در ولایات هم‌مرز با پاکستان چون قندهار، هلمند و ننگرهار جریان دارد.

در گزارش دیدبان صلح افغانستان که بر اساس تحقیقات میدانی تهیه شده از جمله سلاح‌های آمریکایی به فروش رفته «ام-4» و «ام-16» که مجهز با دوربین‌های حرارتی و دید در شب‌ هستند نام برده شده است.

دیدبان صلح افغانستان نوشته که حکومت طالبان نه‌تنها تمایلی به جلوگیری از این مسئله ندارد، بلکه با توزیع جواز حمل سلاح در بدل دریافت مالیات، زمینه خرید و فروش سلاح را مساعدتر کرده است.

بر اساس این گزارش، منافع تجاری، سیاسی و امنیتی طالبان و روابط طولانی مدت آنان با گروه‌های مسلح و شبکه‌های قاچاق پویایی تجارت اسلحه را رونق بخشیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید