مایک پنس: ترامپ می‌خواست نیروهای آمریکایی را در افغانستان نگه دارد

معاون رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده، بایدن را در ارتباط با خروج فاجعه‌بار نیروهای آمریکایی از افغانستان مقصر دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در مصاحبه‌ای گفت، به‌رغم توافقی که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا با گروه طالبان امضا کرده بود، قرار بود هزاران نیروی آمریکایی در افغانستان باقی بمانند.

پنس که برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 نامزد شده است، در مصاحبه با شبکه «سی‌بی‌اس»، گفت: «همیشه معتقد بودم که حفظ چند هزار نیروی آمریکایی برای حمایت از دستاوردهای ما در مبارزه با عناصر تروریستی، هم در افغانستان و هم در منطقه، عاقلانه است.»

این مقام جمهوری‌خواه آمریکایی گفت، جو بایدن در خروج ایالات متحده از افغانستان مقصر است، خروجی که منجر به کشته شدن 13 نظامی آمریکایی شد.

پنس گفت که دولت ترامپ مسئول خروج پر «هرج و مرج» از افغانستان نیست.

او افزود: «من می‌دانم که معامله‌ای که با طالبان انجام شد چه بود. من در اتاق بودم که رئیس‌جمهور ترامپ به رهبر طالبان گفت، ببینید، شما باید با دولت افغانستان همکاری کنید، به تروریستان پناه نمی‌دهید و به هیچ سرباز آمریکایی آسیب نمی‌رسانید.»

پنس همچنین از بایدن به دلیل مدیریت جنگ در اوکراین انتقاد کرد و گفت که او نتوانسته است به آمریکایی‌ها توضیح دهد «منافع ملی ما در آنجا چیست».

وزارت امور خارجه آمریکا جمعه گذشته نهم تیر با نشر گزارشی، دولت‌های ترامپ و بایدن هر دو را در خروج ناموفق و پر هرج و مرج و مرگبار ایالات متحده از افغانستان مقصر دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید