عفو بین‌الملل: بدرفتاری طالبان با زنان افغانستان مصداق جنایت علیه بشریت است

دبیرکل کمیسیون بین‌المللی قضات: کمپین آزار و اذیت جنسیتی علیه زنان افغانستان گسترده، شدید و سیستماتیک است و نشان از تبعیض علیه زنان و دختران و حذف آنها از زندگی عمومی در سراسر این کشور دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل و کمیسیون بین‌المللی قضات در گزارشی اعمال محدودیت‌های طالبان و اقدامات سرکوب‌گرانه این گروه علیه زنان در افغانستان را «جنایت علیه بشریت» خواند.

عفو بین‌الملل و کمیسیون بین‌المللی قضات در این گزارش که روز جمعه 5 جوزا(خرداد) منتشر شد، تاکید کردند که رفتار طالبان در مقابل زنان و دختران باید به‌مثابه آزار و اذیت مبتنی بر جنسیت به‌عنوان مصادیق «جنایت علیه بشریت» مورد تحقیق قرار بگیرند.

در این گزارش 62 صفحه‌ای، به مواردی چون حبس، شکنجه، ناپدیدسازی و رفتار نادرست طالبان با زنان اشاره شده است.

سازمان عفو بین‌الملل همچنان از دادستان‌های دادگاه کیفری بین‌المللی خواست تا در مورد بدرفتاری طالبان با زنان در افغانستان تحقیق کنند.

این سازمان از کشورهای جهان نیز خواست تا اعضای طالبان که از طریق صلاحیت‌‌های قضایی خود در نقض حقوق زنان دست دارند را مجازات کنند.

بر اساس این گزارش، سانتیاگو کانتون، دبیرکل کمیسیون بین‌المللی قضات گفته است که «کمپین آزار و اذیت جنسیتی علیه زنان افغانستان گسترده، شدید و سیستماتیک است و نشان از تبعیض علیه زنان و دختران و حذف آنها از زندگی عمومی در سراسر این کشور دارد».

وی افزود: «یافته‌ها نشان می‌دهد که این آزار و اذیت‌های رژیم حاکم پنج معیار لازم برای طبقه‌بندی به عنوان جنایت علیه بشریت را دارد.»

اگنس کالامارد، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل با اشاره به سیاست‌های طالبان گفت: «این جنگ علیه زنان افغان است و این گروه می‌خواهد زنان را به شهروندان درجه دوم تبدیل کند».

علاوه بر این، گزارش عفو بین‌الملل بر سیاست‌های سرکوب‌گرانه رژیم طالبان در برابر زنان معترض که به خیابان‌ها آمده بودند و حقوق خود را مطالبه و خواستار رفع تبعیض جنسیتی بودند، تأکید کرد.

به گفته سازمان عفو بین‌الملل، این گزارش دوره اوت 2021 تا ژانویه 2023 را پوشش می‌دهد. عفو بین‌الملل تاکید کرد که تجزیه و تحلیل خود را بر اساس مجموعه‌ای از شواهد جمع‌آوری‌شده توسط منابع معتبر، از جمله گزارش سال 2022 عفو بین‌الملل، سازمان‌های جامعه مدنی و مقامات سازمان ملل متحد تهیه کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید