مولوی عبدالکبیر توسط رهبر طالبان به عنوان نخست‌وزیر این گروه منصوب شد

رهبر طالبان در ماه آوریل گذشته در اقدامی ناگهانی دستور انتقال سخنگویان این گروه از کابل به قندهار را صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه» خبر دادند که هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان، سه‌شنبه 26 اردیبهشت، طی فرمانی مولوی عبدالکبیر را به ریاست جدید کابینه این گروه منصوب کرد.

عبدالکبیر که پیش از این پست معاونت امور سیاسی را در کابینه طالبان برعهده داشت، جایگزین محمد حسن آخوند می‌شود که هم اکنون از بیماری رنج می‌برد.

رهبر طالبان در ماه آوریل گذشته در اقدامی ناگهانی دستور انتقال سخنگویان این گروه از جمله ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی رسمی طالبان از کابل به قندهار را صادر کرد.

او همچنین انعام‌الله سمنگانی، رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت این گروه را با حفظ سمت به عنوان رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت قندهار تعیین کرد.

به گفته ناظران، اقدامات اخیر رهبر طالبان در راستای تقویت موقعیت او، نظارت بر رسانه‌ها و تاکید بیشتر بر اعلام مواضع وی اتخاذ شده است.

این تغییر و تحولات در حالی است که خبرهایی از اختلافات داخلی و جدایی برخی مقامات گروه طالبان به‌ویژه انتقادات بی‌سابقه سراج‌الدین حقانی، وزیر کشور طالبان از نحوه تصمیم‌گیری‌ها منتشر شده است.

سراج‌الدین حقانی، وزیر کشور طالبان
سراج‌الدین حقانی، وزیر کشور طالبان

اختلافات مذکور سبب شد تا حقانی به تشکیل شورای حاکمیت برای جلوگیری از تصمیم‌های شخصی اقدام کند.

حقانی توانست محمد یعقوب، وزیر دفاع طالبان و فرزند ملا عمر، بنیانگذار این گروه را برای گفت‌وگو با دیگر رهبران طالبان جهت تشکیل آن شورا متقاعد کند.

وزیر کشور طالبان در ماه مارس گذشته با انتقاد ضمنی از رهبر این گروه به‌دلیل برخی تصمیم‌ها از جمله منع آموزش دختران، خواستار صبر ‌و شکیبایی مقامات با هدف آرام‌سازی مردم شد تا آنها را از خود و از دیانت دل‌زده و منزجر نکنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید