موافقت شورای امنیت با سفر وزیر خارجه طالبان به پاکستان

متقی مدت‌هاست که تحت تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیته شورای امنیت سازمان ملل متحد، دوشنبه 10 ثور (اردیبهشت) موافقت کرد، امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان هفته آینده به پاکستان سفر کند تا با وزرای خارجه پاکستان و چین دیدار داشته باشد.

خبرگزاری «رویترز» گزارش داد، نماینده پاکستان در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به کمیته 15 عضوی تحریم شورای امنیت، درخواست معافیت برای متقی برای سفر بین 6 تا 9 مه را به منظور دیدار با وزرای خارجه پاکستان و چین کرده است.

متقی مدت‌هاست که تحت تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد.

موضوع بحث وزرای خارجه چین و پاکستان با متقی تاکنون مشخص نشده است. در این بیانیه آمده است که پاکستان تمام هزینه‌های مربوط به سفر متقی را تقبل کرده است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، دوشنبه یک نشست دو روزه را با نمایندگان ویژه کشورهای مختلف در مورد افغانستان در دوحه با هدف «دستیابی به یک تفاهم مشترک در جامعه بین المللی درباره چگونگی تعامل با طالبان» آغاز کرد.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل گفت که این نشست پشت درهای بسته در مورد موضوعات کلیدی مانند حقوق بشر، حقوق زنان و دختران، دولت فراگیر، مقابله با تروریسم و قاچاق مواد مخدر بحث خواهد کرد.

چین، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایران، ژاپن، قزاقستان، قرقیزستان، نروژ، پاکستان، قطر، روسیه، سعودی، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، امارات متحده عربی، بریتانیا، ایالات متحده، ازبکستان، اتحادیه اروپا و سازمان همکاری اسلامی در این نشست شرکت کردند اما از اعضای طالبان در این نشست دعوت نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید