ادعای طالبان مبنی بر کشته‌شدن طراح حمله خونین «داعش» به فرودگاه کابل

مقام آمریکایی اسمی از این عضو داعش نبرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام آمریکایی به نقل از گروه طالبان ادعا کرد که عضو گروه «داعش» که طراح اصلی «حمله خونین» به فرودگاه کابل در هنگام خروج سربازان آمریکایی از افغانستان بود را کشته شده است.

این مقام آمریکایی به «ای‌بی‌سی نیوز» گفت: «تروریستی که گفته می‌شود مسئول برنامه‌ریزی بمب‌گذاری اوت 2021 در فرودگاه کابل که 13 سرباز آمریکایی و دست‌کم 170 افغان را کشت، توسط جنگجویان طالبان در هفته‌های اخیر کشته شد.»

طالبان رسما کشته‌شدن این عضو داعش را اعلام نکرده و مقام آمریکایی نیز اسمی از این عضو داعش نبرده است.

ژنرال سمیع سادات عضو ارتش دولت پیشین افغانستان و بنیان‌گذار یک گروه ضدطالبان در توییتی نوشت: «مغز متفکر حمله بر فرودگاه کابل عبدالله عمر باجواری است. او اطلاعات داعش را رهبری می‌کند و در ولایت کنر افغانستان است. بستن پرونده 173 افغان و 13 سرباز آمریکایی در حالی که قاتل هنوز زنده است شرم آور و ناراحت‌کننده است. خلیلزاد و طالبان طبق معمول دروغ می‌گویند.»

به گفته یک مقام دولت بایدن که نخواست نامش فاش شود، ایالات متحده در کشتن رهبر داعش با طالبان هماهنگی نکرده است.

این مقام به «ای‌بی‌سی نیوز» گفت: «ما این عملیات را مستقیماً با طالبان انجام ندادیم. ما با طالبان همکاری نداریم. اما فکر می‌کنیم که نتیجه مهمی است.»

این مقام ارشد دولت بایدن گفت که داعش خراسان هنوز هم آرزوی گسترش دامنه عملیات‌ خود را دارد، اما هنوز به اندازه کافی قوی نیست که تهدیدی بزرگ در خارج از افغانستان باشد.

ژنرال ارشد ارتش ایالات متحده در خاورمیانه ماه گذشته در نشستی در مجلس سنا هشدار هولناکی درباره داعش خراسان داد.

ژنرال اریک کوریلا، فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده گفت: «تخمین من این است که آنها می‌توانند یک عملیات خارجی علیه منافع ایالات متحده یا غرب در خارج از افغانستان در کمتر از شش ماه انجام دهند.»

موضوع عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان، ماه گذشته پس از آن که یکی از سربازان آمریکایی که در انفجار فرودگاه کابل زخمی شده بود، در جلسه استماع مجلس نمایندگان در مورد این موضوع، شهادت داد، دوباره مورد توجه عموم قرار گرفت.

تایلر وارگاس اندروز که دو دست و پای خود را در این حمله از دست داد، گفت معتقد است که تیم تک‌تیرانداز او قبل از انفجار، بمب‌گذار انتحاری را در معرض دید خود قرار داده بود، اما اجازه شلیک به او را نداشتند.

قابل ذکر است که لیندسی گراهام، سناتور آمریکایی بررسی اخیر دولت بایدن در مورد خروج از افغانستان و کم اهمیت جلوه دادن خطر تروریسم در این کشور را «سفیدنمایی سیاسی» خواند و نسبت به تکرار حادثه 11 سپتامبر هشدار داد.

گراهام در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» در واکنش به گزارش اخیر کاخ سفید درباره خروج «فاجعه بار» از افغانستان گفت: «به نظر من آنچه بایدن در افغانستان انجام داد راه را برای یک یازده سپتامبر دیگر هموار کرده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید