واکنش طالبان به گزارش «واشینگتن پست» مبنی بر تبدیل‌شدن افغانستان به مرکز تروریسم

طالبان فعالیت روزنامه «واشینگتن پست» را در افغانستان منع کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گزارش روزنامه «واشینگتن‌ پست» که در آن آمده بود، افغانستان دوباره به مرکز تروریسم تبدیل شده است را رد کرد.

مجاهد، یکشنبه، 3 اردیبهشت/ ثور، در اعلامیه‌ای، این گزارش را که براساس اسناد فاش شده وزارت دفاع آمریکا نشر شده بود، «جعلی و مغرضانه» خواند.

در گزارش «واشینگتن پست» بر بنیاد اسناد پنتاگون آمده است، گروه «داعش» تلاش می‌کند تا به سفارت‌خانه‌ها، مراکز بازرگانی و محل‌ مسابقات جهانی فوتبال حمله‌هایی را طرح‌ریزی کند.

اطلاعات مخفی پنتاگون که به رویت این روزنامه رسیده است، نشان می‌دهد که پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، این کشور به یک «مرکز هماهنگی مهم برای گروه داعش» مبدل شده است.

در بخشی از گزارش آمده است: «داعش در حال توسعه برای عملیات‌های خارجی است که به منابع خارج از افغانستان، عوامل عملیاتی در کشورهای مورد هدف و شبکه‌های تسهیل‌کننده گسترده متکی است.»

سخنگوی طالبان اما با تکذیب این خبر گفت: «نشر این گزارش نمایانگر آن است که برخی حلقه‌های آمریکایی هنوز هم از دشمنی با افغانستان دست‌بردار نشده‌اند»

مجاهد تأکید کرد که گروه داعش سرکوب شده و در حال نابودی است.

او افزود، طالبان در عرصه‌های امنیتی و سیاسی گواه پیشرفت‌ها و تعامل مسلسل با کشورهای مختلف هستند و «پخش ادعاهای بی‌مسئولیت و خودساخته کار حلقات استخباراتی است که روادار حالت خوب برای افغان‌ها نیستند.»

در همین حال، طالبان فعالیت روزنامه «واشینگتن پست» را در افغانستان منع کرد.

واشینگتن پست، پنج‌شنبه 31 حمل (فروردین) اعلام کرد که طالبان سوزانا جورج، مسئول دفتر این روزنامه در افغانستان و پاکستان را از گزارش‌دادن از داخل افغانستان منع کرده است.

در بیانیه این روزنامه آمده است: «ما معتقدیم که سوزانا به ناحق ممنوع الفعالیت شده است. ما تصمیم گرفتیم او اواخر امسال به کار گزارشگری دیگری بپردازد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم