سازمان ملل برای خروج از افغانستان آماده می‌شود

تخمین زده می‌شود دو سوم جمعیت افغانستان یا 28 میلیون نفر در سال 2023 به کمک‌های بشردوستانه در این کشور نیاز دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مقامات سازمان ملل متحد اعلام کردند که اگر نتوانند طالبان را متقاعد کنند کارمندان زن این نهاد به سر کار بازگردند، این سازمان آماده است تا از ماه مه از افغانستان خارج شود.

به گزارش روزنامه «گاردین»، آخیم اشتاینر، رئیس برنامه توسعه سازمان ملل متحد گفت، این هشدار پس از آن صادر می‌شود که مقامات سازمان ملل ماه‌ها صرف مذاکره با رهبران طالبان برای متقاعد کردن آنها برای برگشتن کارمندان زن این نهاد کرده است.

Advertisement

این در حالی است که تخمین زده می‌شود دو سوم جمعیت افغانستان یا 28 میلیون نفر در سال 2023 به کمک‌های بشردوستانه در این کشور نیاز دارند.

طالبان اما از تغییر موضع خود خودداری کرده است.

بر اساس این گزارش، زنان حدود یک سوم کارمندان نهادهای کمک‌‌رسانی را در افغانستان تشکیل می‌دهند و همچنین بیشتر افراد آسیب‌پذیر که به کمک نیاز دارند نیز زنان هستند.

از میان 3300 افغان که توسط سازمان ملل متحد استخدام شده‌اند 2700 مرد و 600 زن است. پس از دستور طالبان این 600 زن در خانه مانده‌اند. استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل گفت، اما آنها به کار خود ادامه می‌دهند و دستمزد دریافت خواهند کرد.

گزارش «گروه بین‌المللی بحران» در ماه فوریه نشان داد که زنان و دختران اغلب کمترین سهم غذا را در خانواده‌های افغان دریافت می‌کنند و در برابر سوءتغذیه و بیماری‌ها آسیب‌پذیرتر هستند.

همچنین در این گزارش آمده است: «اگر آن‌ها (سازمان ملل متحد) بروند، بازیگران بین‌المللی ممکن است در آینده برای بازگشت به افغانستان با مشکل مواجه شوند.»

هشدار سازمان ملل به خروج از افغانستان در حالی است که این کشور شاهد یکی از بدترین بحران‌های بشری در جهان است.

سازمان ملل چندی قبل اعلام کرد که بیش از نیمی از جمعیت 38 میلیونی افغانستان با ناامنی حاد غذایی روبرو هستند و 3 میلیون کودک در معرض سوءتغذیه شدید قرار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم