نشست همسایگان افغانستان در سمرقند با تاکید بر مبارزه با تروریسم پایان یافت

امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در دیدار با امیر‌خان متقی، وزیر خارجه طالبان در حاشیه نشست سمرقند، خواستار تأمین حقابه ایران شد. وزیر خارجه ایران اقدامات افغانستان را برای تامین حقابه ناکافی دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان بر علاوه روسیه که پنج‌شنبه 24 حمل (فروردین) با میزبانی ازبکستان در شهر سمرقند برگزار شده بود با تاکید بر مبارزه با گروه‌های تروریستی در افغانستان پایان یافت.

در این نشست که وزیران خارجه و نمایندگان کشورهای ایران، چین، روسیه، پاکستان، ازبیکستان، تاجیکستان و ترکمنستان حضور داشتند، عضوی از گروه طالبان حضور نداشت. امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان پس از ختم نشست به سمرقند رسیده و با وزیران خارجه این کشورها دیدار کرد.

Advertisement

امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در دیدار با امیر‌خان متقی، وزیر خارجه طالبان در حاشیه نشست سمرقند، خواستار تأمین حقابه ایران شد. وزیر خارجه ایران اقدامات افغانستان را برای تامین حقابه ایران ناکافی دانست.

وزارت خارجه ایران در توئیتر خود نوشت: «امیرعبداللهیان موضوع حقابه کشورمان را مزمن دانست که ضرورت دارد به صورت عملی نسبت به برطرف شدن مشکلات اقدام جدی از سوی هیئت حاکمه موقت افغانستان مورد توجه قرار گیرد.»

شرکت‌کنندگان در این نشست ضمن اشاره به گسترش فعالیت‌های گروه‌هایی نظیر «داعش خراسان»، القاعده، جنبش اسلامی «ترکستان شرق»، تحریک طالبان پاکستان و برخی دیگر از سازمان‌های تروریستی، از حکومت طالبان خواستند که اقدام‌های ملموسی را برای مبارزه با تروریسم در افغانستان انجام دهند.

طالبان همواره ادعا کرده‌اند که تمامی مرزهای افغانستان در کنترل خود دارند و هیچ کشوری از خاک افغانستان مورد تهدید قرار نخواهد گرفت، اما از زمان به قدرت رسیدن این گروه در کابل تاکنون گروه داعش مسئولیت چندین راکت‌پراکنی بر همسایگان شمالی افغانستان را به عهده گرفته و طالبان پاکستانی نیز چندین حمله از این کشور علیه پاکستان انجام داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم