«سنتکام»: داعش در کمتر از 6 ماه می‌تواند از افغانستان به آمریکا و غرب حمله کند

فرماندهی «سنتکام»، درباره افزایش فعالیت‌های داعش خراسان (ISIS-K) تحت حاکمیت طالبان در افغانستان هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ژنرال مایکل کوریلا، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا به کنگره گفت که «داعش می‌تواند در کمتر از 6 ماه از افغانستان به آمریکا و غرب حمله کند».

به گزارش روزنامه «نیویورک پست»، کوریلا روز پنج‌شنبه 25 حوت در نشستی در کنگره آمریکا گفت: «همان گروه تروریستی که در جریان خروج از کابل در سال 2021، 13 نظامی آمریکایی و صدها افغان را کشت، می‌تواند تا اوایل تابستان امسال آماده حمله به آمریکا باشد.»

Advertisement

به گفته رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، فعالیت‌های داعش خراسان (ISIS-K) تحت حاکمیت طالبان در افغانستان در حال افزایش است.

وی گفت: «تخمین من این است که داعش می‌تواند در کمتر از شش ماه بدون هیچ هشداری، عملیات خارجی علیه منافع آمریکا یا غرب در خارج از این کشور انجام دهد».

قابل ذکر است که در یک حمله انتحاری در اوت 2021 هنگام عملیات خروج سربازان آمریکایی از کابل، 170 غیرنظامی افغانستانی و 13 نظامی آمریکایی کشته شدند.

طالبان پناه دادن به گروه‌های تروریستی در داخل افغانستان را رد می‌کنند اما به‌رغم کم‌اهمیت جلوه دادن تهدیدات از سوی داعش و دیگر گروه‌های مخالف مسلح و ناچیز و قابل کنترل دانستن آن، طالبان تاکنون نتوانسته مانع از حملات تروریستی در داخل افغانستان شود.

هفته گذشته، والی طالبان در بلخ طی یک حمله انتحاری که مسئولیت آن را گروه داعش بر عهده گرفت، کشته شد. در ماه دسامبر، داعش مدعی کشتن یک ولسوال در ولایت بدخشان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم