حقانی با انتقاد تلویحی از رهبر طالبان ممنوعیت تحصیل دختران را «موقت» اعلام کرد

پیشتر، منابع مطلع به «العربیه» از وجود اختلاف و شکاف میان رهبران طالبان درباره تحصیل دختران اطلاع داده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سراج‌الدین، حقانی، وزیر کشور طالبان در سخنانی که انتقادی تلویحی از رهبر طالبان به‌شمار می‌آید، اعلام کرد که ممنوعیت ادامه تحصیل دختران پس از کلاس ششم، تصمیمی «موقت» است.

حقانی، جمعه 26 اسفند در دیدار با جمعی از علمای مذهبی افغانستان گفت، طالبان بر این باور است که دین اسلام آموزش را برای مردان و زنان واجب دانسته است.

او‌ همچنین تاکید کرد که طالبان ملزم به تامین همه حقوق و خواسته‌های مشروع مردم افغانستان از جمله حق آموزش است.

پیشتر، منابع مطلع به «العربیه» از وجود اختلاف و شکاف میان رهبران طالبان درباره تحصیل دختران اطلاع داده بودند.

منابع مذکور خاطرنشان کردند که برخی از وزرای حکومت طالبان، با ارسال نامه‌ای برای هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان از او خواستند، ممنوعیت تحصیل دختران و کار زنان را مورد تجدیدنظر قرار دهد.

با این حال، هبت‌الله در پاسخ به آنها گفت: «اگر توانستید ثابت کنید که اسلام به دختران بالای 12 سال اجازه خروج از خانه را داده است، من به دختران اجازه تحصیل و کار خواهم داد.»

تظاهرات زنان افغانستانی در روز زن در کابل
تظاهرات زنان افغانستانی در روز زن در کابل

پس از آن، حقانی تاکید کرد که اگر در آغاز سال تحصیلی در مارس آینده، تصمیمی در مورد آموزش و پرورش، توقف دخالت هبت‌الله در عزل و نصب‌ها در مناصب وزارتی و نظامی و همچنین تشکیل مجلس شورای حاکمیت اتخاذ نشود، او علنا رهبری جنبش و محافل نزدیک به او در قندهار را هدف انتقادات خود قرار خواهد داد.

مواضع حقانی پس از آن مطرح می‌شود که گروه طالبان در ماه‌های اخیر به بهانه «عدم رعایت حجاب» توسط دختران و زنان، حضور آنها در مدارس و دانشگاه‌ها را ممنوع اعلام کرد.

این رویکرد واکنش‌های گسترده بین‌المللی به همراه داشت و به انزوای بیشتر افغانستان در جامعه جهانی منجر شد.

طالبان که پیش از بازگشت مجدد به قدرت در اوت 2021، به عدم سخت‌گیری علیه آموزش زنان متعهد شده بود، پس از کسب قدرت در کابل، به نقض تعهدات خود اقدام کرد و به رویکرد دوره اول حکمرانی میان سال‌های 1996 تا 2001 بازگشت.

مقامات گروه طالبان، افزون بر ممنوعیت تحصیل زنان و دختران، اشتغال آنها را نیز ممنوع کردند.

طالبان همچنین در نوامبر سال گذشته حضور زنان در پارک‌ها، سالن‌های ورزشی و استخرهای عمومی را ممنوع و خروج آنها از منزل بدون همراهی با یکی از اعضای مرد خانواده را غیرقانونی اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید