افغانستان به بزرگترین ناقض حقوق زنان در جهان تبدیل شده است

اتحادیه اروپا در آستانه هشتم مارس، ندا محمد ندیم، وزیر آموزش عالی طالبان را به دلیل «مسئولیت نقض گسترده حق تحصیل زنان» تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

در روز جهانی زن که مصادف با 8 مارس است، سازمان ملل متحد اعلام کرد که افغانستان تحت حاکمیت طالبان «سرکوبگرترین کشور جهان» در خصوص حقوق زنان است و مقامات طالبان تقریباً تمامی زنان را در این کشور در خانه‌ محبوس کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، همزمان با روز جهانی زن، شماری از زنان در کابل، مقابل مقر نمایندگی سازمان ملل، به دلیل محدودیت‌های وضع شده از سوی طالبان، تظاهرات کردند.

طالبان از زمان تسلط بر افغانستان بی‌اعتنا به فشارهای بین‌المللی محدودیت‌های گسترده‌ای را علیه زنان و دختران این کشور از جمله در زمینه‌های تحصیل، اشتغال و بهداشت اعمال کرده است.

تعداد زیادی از زنانی که به این محدودیت‌ها اعتراض کرده‌اند توسط طالبان زندانی شدند. زنان افغان حتی اجازه بیرون رفتن از خانه بدون «محرم شرعی» را ندارند.

اخیراً روزنامه «واشینگتن پست» در گزارشی به نقل از زنان افغان نوشته است که طالبان شروع به لغو احکام طلاق زنان کرده‌اند تا آنها را برای ماندن با همسرانشان تحت فشار قرار دهند.

گفتنی است که اتحادیه اروپا برای اولین بار ناقضان حقوق زنان و عاملان خشونت‌های جنسی را در 6 کشور از جمله ایران، افغانستان هدف تحریم‌های خود قرار داد.

اتحادیه اروپا در اقدامی بی‌سابقه در آستانه هشتم مارس، ندا محمد ندیم، وزیر آموزش عالی طالبان را به دلیل «مسئولیت نقض گسترده حق تحصیل زنان» تحریم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید