دیدبان حقوق بشر: نقض حقوق زنان توسط طالبان زن‌ستیزان جهان را گستاخ‌تر کرده است

هر چند مسئول بخش زنان دیدبان حقوق بشر از کشور خاصی نام نبرده اما در روزهای اخیر مسمومیت دختران در فضاهای آموزشی ایران باعث نگرانی‌های شدید بین‌المللی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

هیدر بار، مسئول بخش زنان سازمان دیدبان حقوق بشر طی اظهاراتی گفت که نقض حقوق زنان و دختران در افغانستان توسط گروه طالبان، زن‌ستیزان را در سراسر جهان الهام‌بخشیده و گستاخ‌تر کرده است.

هیدر بار روز پنج‌شنبه 11 حوت (اسفند) در توییتی عدم پاسخ موثر از سوی جامعه جهانی به نقض حقوق زنان در افغانستان از سوی گروه طالبان را مورد انتقاد قرار داده و نوشت: «هدف مشترک زن‌ستیزان تحمیل آپارتاید جنسیتی است.»

هر چند مسئول بخش زنان دیدبان حقوق بشر از کشور خاصی نام نبرده اما در روزهای اخیر مسمومیت دختران در فضاهای آموزشی ایران باعث نگرانی‌های شدید بین‌المللی شده است.

در تازه‌ترین موارد، روز گذشته، گزارش‌های متعددی از مسمومیت و حمله با گاز به مدارسی در تهران، اصفهان، کرمانشاه و اردبیل در ایران منتشر شد.

کانون صنفی معلمان ایران در بیانیه‌ای حمله با گاز سمی و مواد شیمیایی به مدارس دخترانه در این کشور را محکوم کرده و آن را «اقدامی سازمان‌یافته» در جهت «هراس اجتماعی» و علیه دستاوردهای جنبش «زن، زندگی، آزادی» دانست.

خانه فرهنگیان ایران نیز در بیانیه‌ای حمله شیمیایی به مدارس دخترانه را مصداق «تروریسم دولتی» عنوان کرد.

سازمان حقوق بشر ایران نیز پنج‌شنبه 11 اسفند در بیانه‌ای رژیم جمهوری اسلامی را فاقد صلاحیت قانونی برای رسیدگی به این موضوع دانسته و خواستار «اقدام قاطعانه و فوری» جامعه بین‌المللی برای محافظت از دختران در فضاهای آموزشی ایران شد.

شورای امنیت ملی آمریکا نیز خواستار تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه درباره مسمومیت دانش‌آموزان دختر در ایران شد.

شایان ذکر است که طالبان از زمان تسلط بر افغانستان بی‌اعتنا به فشارهای بین‌المللی محدودیت‌های گسترده‌ای را علیه زنان و دختران این کشور از جمله در زمینه‌های تحصیل، اشتغال و بهداشت اعمال کرده که عملکرد این گروه به گفته مسئول بخش زنان دیدبان حقوق بشر باعث الهام‌بخشی به زن‌ستیزان در سراسر جهان و گستاخ‌تر شدن آنها شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم