غرق‌شدن 61 پناهجوی افغان، پاکستانی و ایرانی در جنوب ایتالیا

گاردین: یک تبعه ترکیه به ظن قاچاق انسان بازداشت شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

61 نفر از جمله چندین کودک بر اثر غرق‌شدن یک قایق در ساحلی در منطقه کالابریا ایتالیا، جان خود را از دست دادند.

به گزارش روزنامه «گاردین»، قربانیان از کشورهای افغانستان، پاکستان و ایران بوده و اجساد آنها بعدازظهر یکشنبه 7 حوت (اسفند) به یک سالن ورزشی در نزدیکی کروتون منتقل شدند.

به گفته بازماندگان، حدود 140 تا 150 نفر در این قایق حضور داشتند.

مانوئلا کورا، یک مقام دولتی ایتالیا به خبرگزاری «رویترز» گفت: «هشتاد و یک نفر زنده ماندند که 20 نفر از آنها به بیمارستان منتقل شدند.»

براساس این گزارش، یک تبعه ترکیه به ظن قاچاق انسان بازداشت شده است. گمان می‌رود این کشتی چهار روز پیش با سرنشینانی از افغانستان، ایران و پاکستان خاک ترکیه را ترک کرده باشد.

20 کودک از جمله یک نوزاد تازه متولد شده در میان قربانیان بودند.

آنتونیو سراسو، شهردار کوترو، به خبرنگاران گفت: «این چیزی است که هرگز نمی‌خواهیم ببینیم. دریا همچنان اجساد را باز می‌گرداند. در میان قربانیان زنان و کودکان هستند.»

سراسو افزود: «شما می‌توانید بقایای قایق را در طول 200 تا 300 متر ساحل ببینید.»

در حالی که امدادگران به جستجوی خود ادامه می‌دهند، فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، از دولت‌های اروپایی خواست که در مورد اقدامات عادلانه، مؤثر و مشترک برای جلوگیری از تراژدی‌های بیشتر توافق کنند.

او در توییتی نوشت: «یک کشتی غرق شده وحشتناک دیگری در دریای مدیترانه در سواحل ایتالیا پیدا شد. ده‌ها نفر جان باختند، به شمول کودکان ما برای آنها عزاداری می‌کنیم و در همبستگی با بازماندگان می‌ایستیم.»

رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، گفت: «ما باید تلاش خود را در مورد پیمان مهاجرت و طرح اقدام در مدیترانه مرکزی دو برابر کنیم. کشورهای عضو باید پیش قدم شوند و راه حلی بیابند.»

ایتالیا یکی از اصلی ترین نقاط فرود مهاجرانی است که می‌خواهند از طریق دریا وارد اروپا شوند اما مسیر مدیترانه مرکزی یکی از خطرناک ترین مسیرهای جهان شناخته می‌شود.

بر اساس این گزارش، بیش از صد هزار پناهجو در سال 2022 با قایق وارد ایتالیا شدند.

ماتئو پیانتدوسی، وزیر کشور ایتالیا در این باره گفت، حادثه غرق شدن کشتی در کالابریا یک «تراژدی بزرگ» بود که من را عمیقاً غمگین می‌کند.

او افزود: «اقدامات دولت ایتالیا، از جمله توافق با لیبی و تونس، از ورود 21000 نفر جلوگیری کرده است.»

بر اساس گزارش اخیر سازمان بین‌المللی مهاجرت، از سال 2014 تاکنون 20333 نفر در مدیترانه مرکزی جان خود را از دست داده و یا مفقود شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید