جوزپ بورل: آپارتاید جنسیتی طالبان را تحمل نمی‌کنیم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از رویکرد اعمال فشار بر طالبان استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشستی در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که طالبان در حال اعمال آپارتاید جنسیتی در افغانستان هستند و اتحادیه اروپا این مساله را تحمل نخواهد کرد.

بورل پنج‌شنبه 4 حوت (اسفند) در سخنرانی‌اش از سیاست اعمال فشار بر طالبان استقبال کرده و گفت که به دلیل اعمال آپارتاید جنسیتی، اتحادیه اروپا با افغانستان که اینک زیر حاکمیت طالبان است، روابط نخواهد داشت.

او در اظهارات خود در این‌باره گفت: «ما آپارتاید جنسیتی را که طالبان بر افغانستان حاکم کرده‌اند، تحمل نخواهیم کرد. این یک آپارتاید جنسیتی واقعی است.»

بورل بر ادامه‌ کمک‌های بین‌المللی به افغانستان تاکید کرده و گفت: «نمی‌خواهیم زنان افغانستان دو بار، اول با سیاست‌های طالبان و سپس با قطع کمک‌های خارجی مجازات شوند.»

این اظهارات بورل در حالی مطرح می‌شود که آنالنا بربوک، وزیر خارجه‌ آلمان نیز چهارشنبه گذشته گفته بود که اتحادیه اروپا به‌خاطر نقض حقوق بشر توسط طالبان به‌دنبال اعمال تحریم‌هایی علیه این گروه است.

«دویچه‌وله» گزارش داد، بربوک گفته است: «ما می‌بینیم که طالبان به محدودیت‌های شدید حقوق بشری در برابر زنان و دختران ادامه می‌دهد.»

وزیر خارجه آلمان تاکید کرد، ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های بشردوستانه و امدادی قابل پذیرش نیست.

طالبان افزون بر ممنوعیت تحصیل دختران و اخراج زنان از شغل‌های دولتی، اشتغال زنان در سازمان‌های غیردولتی را نیز منع کرده است.

سازمان‌های امدادرسانی در ژانویه گذشته اعلام کردند که با ممنوعیت کار زنان در نهادهای امدادرسانی بین‌المللی، بحران انسانی در افغانستان طی ماه‌های اخیر تشدید شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید