ادامه سانسور و ممنوعیت طالبان علیه فعالیت‌های‌ رسانه‌ای در افغانستان

مقامات طالبان در ولایت‌های پروان و هلمند افغانستان به رسانه‌ها دستور دادند که پوشش خبری خود را مطابق با روایت‌های این گروه تنظیم کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات طالبان در ولایت هلمند، فعالیت رسانه‌ها از جمله «رادیو تلویزیون هلمند» و خبرگزاری «باختر» که به این گروه وابسته است را ممنوع کردند.

به گزارش کمیسیون حفاظت از خبرنگاران، طالبان چهارشنبه 3 حوت (اسفند) به خبرنگاران در این ولایت گفته‌اند که آنان حق فیلمبرداری و عکس گرفتن را ندارند.

نهاد حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان «نی» و همچنین یک روزنامه‌نگار افغانستانی که نخواست نامش فاش شود در گفت‌وگو با کمیسیون حفاظت از خبرنگاران این خبر را تایید کرده و گفته‌اند، مقامات طالبان توضیح نداده‌اند که آیا فعالیت‌ رسانه‌ای نوشتاری مجاز است یا خیر.

با این حال، خبرگزاری «باختر» فعالیت خود را در هلمند متوقف کرده است، زیرا ممنوعیت ضبط ویدیو و عکس گرفتن آنها را از تولید هر گونه محتوایی باز می‌دارد.

در همین حال، روز دوشنبه گذشته مقامات طالبان در ولایت پروان به رسانه‌ها دستور دادند که پوشش خبری خود را تغییر دهند و مطابق با روایت‌های طالبان، خبر پخش کنند.

طالبان در این ولایت به رسانه‌ها دستور دادند که از نشر گزارش‌های مستقل خودداری کنند.

کارلوس مارتینز د لا سرنا، مدیر کمیسیون حفاظت از خبرنگاران در نیویورک گفت: «محدودیت‌های شدید طالبان که بر رسانه‌ها در ولایت‌های هلمند و پروان تحمیل شده است، نشان‌دهنده تشدید کنترل اطلاعات محلی است.»

او گفت: «طالبان باید فورا این دستورات ویرانگر را لغو کنند و به خبرنگاران اجازه دهند بدون ترس از انتقام گزارش دهند.»

یک خبرنگار از ولایت هلمند به کمیسیون حفاظت از خبرنگاران گفته است: «عبدالاحد طالب، والی طالبان در هلمند گفت که ضبط فیلم و عکس گرفتن در اسلام ممنوع است، مقامات طالبان همچنین به خبرنگاران حاضر در جلسه هشدار دادند که در مورد این دستور به طور علنی صحبت نکنند.»

کمیسیون حفاظت از خبرنگاران در اوت 2022 گزارش ویژه‌ای درباره بحران رسانه‌ای در افغانستان منتشر کرد که نشان دهنده وخامت آزادی مطبوعات از زمانی که طالبان کنترل این کشور را در دست گرفتند، بود.

براساس آن گزارش، روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه‌ها در افغانستان با سانسور، محدودیت‌ها، بازداشت و تهدید خبرنگاران روبه‌رو شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید