رد درخواست مصادره دارایی‌های افغانستان به نفع خانواده قربانیان 11 سپتامبر

دنیلز قاضی پرونده گفت که اجازه دادن به قربانیان برای مصادره این دارایی‌ها به منزله حکمی است که طالبان دولت قانونی افغانستان هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جورج دنیلز، قاضی آمریکایی، سه‌شنبه 2 حوت (اسفند) اعلام کرد که قربانیان حملات 11 سپتامبر 2001 حق توقیف 3.5 میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را ندارند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این قاضی در منهتن گفت که او «طبق قانون اساسی» نمی‌تواند رای دهد که طالبان دولت مشروع افغانستان است و این از شروط ضبط دارایی‌های متعلق به «د افغانستان بانک» (بانک مرکزی افغانستان) بود.

دنیلز گفت که اجازه دادن به قربانیان برای مصادره این دارایی‌ها به منزله حکمی است که طالبان دولت قانونی افغانستان است.

بر اساس این گزارش، او گفت که دادگاه‌های ایالات متحده برای رسیدن به این نتیجه قدرت ندارند و خاطرنشان کرد که دولت بایدن طالبان را به عنوان دولت افغانستان به رسمیت نمی‌شناسد.

دانیلز گفت: «طلبکاران حق دارند از احکام غیرقانونی خود برای بدترین حمله تروریستی که در تاریخ کشور بود، وصول کنند و اما آنها نمی‌توانند با بودجه بانک مرکزی افغانستان این کار را انجام دهند.»

او افزود: «نه حکومت جمهوری اسلامی سابق افغانستان و نه مردم افغانستان، بلکه طالبان باید غرامت حملات 11 سپتامبر را بپردازند.»

تصمیم دنیلز شکستی برای چهار گروه از طلبکارانی است که بخشی از 7 میلیارد دلار دارایی بانک مرکزی افغانستان را که در بانک فدرال در نیویورک مسدود شده بود، ادعا کردند.

لی ولوسکی، وکیل یک گروه طلبکار به رویترز گفت: «این تصمیم بیش از 10000 عضو خانواده کشته‌شده 11 سپتامبر را از حق دریافت غرامت از طالبان محروم می‌کند. ما معتقدیم که این تصمیم اشتباه گرفته شده و درخواست تجدیدنظر خواهیم کرد.»

در حملاتی که در یازدهم سپتامبر 2001 مرکز تجارت جهانی در نیویورک و پنتاگون در ویرجینیای شمالی را هدف قرار داد، حدود 3000 نفر کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید