تحویل سفارت افغانستان به طالبان در تهران

کنعانی: هیچ تغییری در مواضع جمهوری اسلامی ایران در چگونگی تعامل با حکومت سرپرست افغانستان به وجود نیامده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری‌های افغانستان، دوشنبه 1 حوت (اسفند) گزارش دادند که ایران سفارت افغانستان در تهران را به طالبان واگذار کرده است.

خبرگزاری «آمو»، به نقل از یک دیپلمات سفارت افغانستان در تهران گزارش داد که وزارت خارجه‌ ایران سفارت افغانستان را به طالبان تسلیم کرده و قرار است یک‌شنبه‌ هفته آینده سفارت افغانستان در تهران به گونه رسمی به طالبان سپرده شود.

این دیپلمات که نخواست نامش شود، گفته است، تا دوشنبه شب با مسولان وزارت خارجه‌ ایران در تماس بوده اما این مسولان گفته‌اند که «تصمیم جدی در این خصوص» گرفته شده است.

قبل از این وزارت خارجه‌ طالبان در نامه‌‌ای محمد افضل حقانی را به عنوان سرپرست این سفارت در ایران گماشته بود.

در این نامه که امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان امضا کرده است، آمده «هدایت داده می‌شود تا آقای فضل محمد حقانی کارمند بست رتبه چهارم، سکرتر اول سفارت افغانستان در تهران ـ ایران، اعتبار از 5 جدی 1401 از امور آن سفارت، الی امر ثانی سرپرستی نموده و از اجرآت خویش اطمینان دهند».

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این گزارش‌ها گفت: «پایان ماموریت یک دیپلمات و سپردن سرپرستی امور سفارت به دیپلماتی دیگر از همان مجموعه سفارت به معنای تغییر در وضعیت حقوقی آن سفارت نیست.»

به گزارش خبرگزاری «فارس افغانستان» کنعانی گفته است: «هیچ تغییری در مواضع جمهوری اسلامی ایران در چگونگی تعامل با حکومت سرپرستی افغانستان به وجود نیامده است.»

گفتنی است که در حال حاضر اکثر سفارت‌خانه‌های افغانستان در کشورهای خارجی در اختیار دیپلمات‌های حکومت پیشین قرار دارد.

جمهوری اسلامی در حالی سفارت افغانستان در تهران را به طالبان واگذار می‌کند که تاکنون هیچ کشوری این گروه را به رسمیت نشناخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید