انتقاد بی‌سابقه وزیر کشور طالبان از سیاست‌های رهبر این گروه

پیشتر حقانی به‌رغم مواضع تندش از ضرورت تحصیل زنان و دختران افغانستانی در مدارس و دانشگاه‌ها سخن گفته بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سراج‌الدین حقانی، وزیر کشور گروه طالبان با انتقاد تلویحی از سیاست‌ها و رویکردهای ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه گفت که این گروه از آغاز زمامداری در افغانستان اکثر مسئولیت‌ها را به‌دست گرفته و به همین دلیل باید با صبر و تحمل با دیگران رفتار کند.

حقانی که در جشن فارغ‌التحصیلی یک مدرسه دینی در ولایت خوست در شرق افغانستان سخنرانی می‌کرد، تاکید داشت طالبان باید «به نرمی با شهروندان رفتار کند تا مردم از این گروه و مسائل دینی متنفر نشوند.»

با این که حقانی به‌طور مستقیم رهبر طالبان را مورد خطاب قرار نداد و اشاره‌ای هم به حق آموزش زنان نکرد، اما بسیاری از ناظران و کاربران افغانستانی در شبکه‌های اجتماعی مواضع او را در راستای انتقاد از راس هرم قدرت ارزیابی کردند.

ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان
ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان

پیشتر حقانی به‌رغم مواضع تندش، از ضرورت تحصیل زنان و دختران در مدارس و دانشگاه‌ها سخن گفته بود.

او‌ همچنین در سخنرانی خود گفت که «انحصار قدرت و آسیب به کلیت نظام به نفع ما نیست و نمی‌توان چنین رویکردی را تحمل کرد.»

در همین رابطه، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان بدون اشاره مستقیم به حقانی، به سخنان او واکنش نشان داد و گفت: «بهتر است انتقادات پشت درهای بسته مطرح شده و انتقادی به‌طور علنی طرح نشود.»

مواضع حقانی پس از آن مطرح می‌شود که گروه طالبان در ماه‌های اخیر به بهانه «عدم رعایت حجاب» توسط دختران و زنان، حضور آنها در مدارس و دانشگاه‌ها را ممنوع اعلام کرد.

شرایط سخت زنان در افغانستان
شرایط سخت زنان در افغانستان

این رویکرد واکنش‌های گسترده بین‌المللی به همراه داشت و به انزوای بیشتر افغانستان در جامعه جهانی منجر شد.

طالبان که پیش از بازگشت مجدد به قدرت در اوت 2021، به عدم سخت‌گیری علیه آموزش زنان متعهد شده بود، پس از کسب قدرت در کابل، به نقض تعهدات خود اقدام کرد و به رویکرد دوره اول حکمرانی میان سال‌های 1996 تا 2001 بازگشت.

مقامات گروه طالبان، افزون بر ممنوعیت تحصیل زنان و دختران، اشتغال آنها را نیز ممنوع کردند.

طالبان همچنین در نوامبر سال گذشته حضور زنان در پارک‌ها، سالن‌های ورزشی و استخرهای عمومی را ممنوع و خروج آنها از منزل بدون همراهی با یکی از اعضای مرد خانواده را غیرقانونی اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید