آمریکا: اگر طالبان با القاعده مقابله نکند خود علیه آن اقدام می‌کنیم

بنا به گزارش کمیته کارشناسان سازمان ملل متحد، رهبری سازمان القاعده پس از کشته‌شدن بن لادن و ایمن الظواهری به سیف العدل رسیده و او اکنون در ایران اقامت دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه‌ آمریکا روز چهارشنبه 26 دلو (بهمن) در نشستی گفت که اگر طالبان علیه سازمان القاعده اقدامی به‌‌عمل نیاورد، خود ایالات متحده مانند حمله بر الظواهری، علیه این سازمان تروریستی دست به اقدام خواهد زد.

پرایس در این نشست در پاسخ به سوالی در باره حضور اعضای القاعده در ایران و افغانستان گفت: «در مورد سیف العادل، ارزیابی ما با ارزیابی سازمان ملل متحد مطابقت دارد، سیف العدل در ایران مستقر است. وقتی نوبت به دیگر اعضای القاعده، از جمله کسانی که در افغانستان هستند، می‌رسد، پیام ما دوگانه است. یکی، طالبان تعهدات کرده که اجازه نمی‌دهد از قلمرو افغانستان به عنوان پناهگاه امن برای کسانی استفاده شود که علیه ایالات متحده توطئه می‌کنند.»

او گفت: «نکته دوم ما این است که در صورتی که طالبان نتواند یا نخواهد به تعهدات خود عمل کند، مایلیم و قادریم که خودمان اقدام کنیم. فکر می‌کنم شما این را به وضوح در اواخر سال گذشته دیدید، زمانی که ایالات متحده رهبر وقت القاعده، ایمن الظواهری را که در کابل پناهگاه امنی برایش فراهم شده بود، کشت.»

کمیته کارشناسان سازمان ملل متحد، در گزارش جدید خود آورده است، بر اساس اطلاعاتی که از اغلب کشورهای عضو این سازمان به دست آمده، رهبری القاعده پس از کشته‌شدن بن لادن و ایمن الظواهری به سیف العدل رسیده است و او اکنون در ایران اقامت دارد.

سیف العدل یکی از چهره‌های برجسته القاعده و از موسسان این شبکه است که مسئول تامین امنیت اسامه بن لادن بوده و برخی از هواپیما‌ربایانی که حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 را در خاک ایالات متحده انجام دادند، آموزش می‌داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید