گزارشگران بدون مرز خواستار آزادی خبرنگار افغان - فرانسوی از زندان طالبان شد

مرتضی بهبودی یک ماه پیش برای تهیه گزارش وارد کابل شد و در ظرف 48 ساعت هنگامی که برای اخذ اعتبارنامه مطبوعاتی به وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان رفته بود، بازداشت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان «گزارشگران بدون مرز» و 15 رسانه فرانسوی خواستار رهایی مرتضی بهبودی، خبرنگار افغان - فرانسوی از زندان طالبان شده‌اند.

بر اساس بیانیه گزارشگران بدون مرز، این خبرنگار از یک ماه گذشته، بدون مرتکب شدن جرمی در زندان طالبان قرار دارد.

بر اساس این بیانیه که دوشنبه 17 دلو (بهمن) نشر شد، این سازمان 30 روز درباره بازداشت مرتضی بهبودی سکوت کرده و طی یک ماه گذشته، «هر کاری که ممکن بود برای آزادی بهبودی» انجام داده است و زندانی شدن او بدون دلیل است.

در بیانیه آمده است، مرتضی بهبودی در 16 سالگی در افغانستان کارش را به عنوان عکاس آغاز کرد. در 21 سالگی به دلیل تهدیدات امنیتی به فرانسه پناهنده شد. بهبودی برای چند رسانه فرانسوی فعالیت داشته است. او یکی از تهیه‌کنندگان گزارش «در سراسر افغانستان در زمان طالبان» بوده که جایزه «خبرنگاران جنگ» و «جایزه روزنامه ملی فرانسه» تحت عنوان «وارن» را به دست آورد.

افزون بر این، بهبودی در تهیه گزارشی با عنوان «دختران جوان افغان برای زنده ماندن فروخته می‌شوند» که توسط شبکه دو فرانسه پخش شد، همکاری کرده و آن گزارش نیز در سال 2022 جایزه بایو (Bayeux) را دریافت کرد.

به گفته گزارشگران بدون مرز، بهبودی یک ماه پیش برای تهیه گزارش وارد کابل شده بود و در ظرف 48 ساعت هنگامی که برای اخذ اعتبارنامه مطبوعاتی به وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان رفته بود، بازداشت شد. به گفته این سازمان، طالبان این خبرنگار را به «جاسوسی» متهم کرده‌اند.

این سازمان از طالبان خواسته است تا مرتضی بهبودی را آزاد کنند اما طالبان تا اکنون به این درخواست پاسخی نداده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید