سیگار: کمک‌های آمریکا به افغانستان ناخواسته به طالبان مشروعیت می‌دهد

سیگار: آمریکا 8 میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده و این کمک‌ها چه ماهیت بشردوستانه داشته باشد و چه از نوع دیگر، ممکن است ناخواسته به طالبان مشروعیت دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان سپکو، بازرس ویژه‌ ایالات متحده در امور بازسازی افغانستان (SIGAR) در گزارشی که به کنگره ارائه کرد، گفته است که کمک‌های آمریکا به افغانستان، ممکن است ناخواسته به طالبان مشروعیت دهد.

در گزارش «سیگار» آمده است که آمریکا از ماه اوت 2021 تاکنون هشت میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده و این کمک‌ها چه ماهیت بشردوستانه داشته باشد و چه از نوع دیگر، ممکن است ناخواسته به طالبان مشروعیت دهد.

براساس این گزارش، وضع محدودیت‌ها و حذف زنان از زندگی عمومی توسط طالبان، به‌صورت قابل ملاحظه‌ای مانع جلوگیری از ارایه کمک‌های بشردوستانه شده است.

در ادامه گزارش سیگار آمده است: «عملیات بشردوستانه در افغانستان متکی به یک خط انتقال پول نقد توسط سازمان ملل است که محموله‌های 40 میلیون دالری از رزرو نیویارک به کابل منتقل می‌شوند. با توجه به سوءاستفاده رژیم طالبان از زنان، این سوال مهم را پیش‌ روی سیاست‌گذاران می‌گذارد که آیا ایالات متحده می‌تواند به کمک‌های خود به افغانستان بدون منفعت یا حمایت از طالبان ادامه دهد یا خیر؟»

جان سپکو در این گزارش گفته است: «رژیم طالبان با تحمیل مجوز، مالیات و هزینه‌های اداری به‌عنوان شرط فعالیت در افغانستان بر سازمان‌های غیردولتی و کارمندان آن‌ها، از کمک‌های بشردوستانه عواید بدست می‌آورد.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده پس از منع زنان از کار کردن در موسسات دولتی توسط طالبان، هشدار داده بود که تصمیم طالبان برای ممنوعیت کار زنان ارسال کمک‌ها را مختل می‌کند و می‌تواند برای افغانستان «ویرانگر» باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید