دانمارک به زنان و دختران افغانستانی پناهندگی می‌دهد

کپنهاگ اعلام کرد که این تصمیم را به‌خاطر «وخیم تر شدن شرایط» برای زنان و دختران در افغانستان گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هیئت استیناف پناهندگان دانمارک، دوشنبه 9 دلو (بهمن) در بیانیه‌ای تأیید کرد که به زنان و دختران از افغانستان پناهندگی اعطا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «دی لوکال دانمارک»، کپنهاگ اعلام کرد که این تصمیم را به‌خاطر «وخیم‌تر شدن شرایط» برای زنان و دختران در افغانستان گرفته است.

هیئت استیناف پناهندگان دانمارک در بیانیه‌ خود به گزارش جدیدی از آژانس پناهندگی اتحادیه اروپا اشاره کرده که در آن آمده است: «افزایش محدودیت‌های مختلف توسط طالبان، که بر حقوق و آزادی‌های زنان و دختران در افغانستان تأثیر می‌گذارد، به منزله آزار و اذیت است».

در گزارش آژانس پناهندگی اتحادیه اروپا آمده است: «این گونه اقدامات بر دسترسی زنان به مراقبت‌های بهداشتی، کار، آزادی سفر، آزادی بیان، حق دختران برای تحصیل و غیره تأثیر می‌گذارد».

بر اساس بیانیه هیئت استیناف، قرار است تمامی پرونده‌های مربوط به پناهندگی متقاضیان زن از افغانستان را که از 16 اوت 2021 رد شده اند، بازگشایی شود.

در همین راستا، سازمان عفو بین‌الملل از این تصمیم دانمارک استقبال کرد. مارتین لمبرگ پدرسن، رئیس بخش سیاست و اسناد سازمان عفو بین‌الملل دانمارک گفت: «اقدام بسیار دیر انجام می‌شود اما دیر از هرگز بهتر است. امیدواریم از این پس حقوق اساسی این افراد جدی گرفته شود.»

همچنان موسسه دانمارکی حقوق بشر از این تصمیم دولت دانمارک استقبال کرد. لوئیز هولک، مدیر این سازمان گفت: «به خوبی شناخته شده است که زنان و دختران در افغانستان در معرض نقض فاحش حقوق بشر هستند و این وضعیت در 18 ماه گذشته بدتر و بدتر شده است.»

او گفت: «اگر تصمیم گیری فقط به من بستگی داشت، این تصمیم مدتی پیش گرفته می‌شد.»

زنان و دختران در افغانستان پس از به قدرت رسیدن طالبان در اوت 2021 با محدودیت‌های شدیدی روبه‌رو شده‌اند. طالبان پس از بستن مکاتب (مدارس) دخترانه و منع زنان از کار کردن، اخیرا طی فرمانی دختران را از شرکت در امتحان کنکور منع کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید