اعتراض زنان افغانستان به سیاست‌های زن‌ستیزانه طالبان در روز جهانی آموزش

بر اساس داده‌های «یونسکو»، 2.5 میلیون دختر که هشتاد درصد دختران در سن تحصیل در افغانستان را تشکیل می‌دهند توسط طالبان از آموزش محروم شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

همزمان با روز جهانی آموزش که از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد «یونسکو» به افغانستان اختصاص داده شده است، زنان و دختران افغانستانی، سه‌شنبه 4 بهمن، تظاهراتی را در داخل کشور برپا کردند.

زنان افغانستانی در این تظاهرات با سر دادن شعارهایی علیه تصمیمات اخیر طالبان در زمینه آموزش، بر مخالفت خود با این تصمیمات تاکید کردند.

از جمله شعارهای سر داده شده در این تظاهرات «ما نه آموزش طالبان را می‌خواهیم و نه رژیم طالبان» بوده است.

دختران تظاهرکننده، همچنین تاکید کردند که تحت حاکمیت گروه افراطی طالبان که به زعم آنها، دشمن زنان است، از حق آموزش و کسب دانش، محروم شده‌اند.

روز جهانی آموزش در شرایطی برگزار می‌شود که دختران افغانستان از نعمت تحصیل دانش محروم شده‌اند.

این تحولات، چند هفته پس از تصمیم حکومت طالبان مبنی بر ممانعت از ورود دختران به دانشگاه‌های دولتی و خصوصی برای مدتی نامعلوم رخ داد.

ندا محمد ندیم، وزیر آموزش عالی در دولت طالبان در توجیه این تصمیم گفته است: «دانشجویان دختر به دستورالعمل‌های مربوط به حجاب پایبند نبودند.»

نارضایتی شدید جهانی

از سوی دیگر این تصمیم طالبان با خشم جهانی روبرو شد و اکثر کشورهای جهان، سرکوب زنان توسط طالبان را محکوم کردند.

زنان افغانستانی همچنین از اکثر مشاغل دولتی منفصل شده یا با پرداخت دستمزدهای اندک، وادار به ماندن در خانه شده‌اند. آنها همچنین از حق سفر بدون حضور مرد خانواده برخوردار نیستند و باید روبنده(برقع) بپوشند.

طالبان، زنان را در نوامبر سال گذشته از رفتن به گردشگاه‌ها، پارک‌ها، سالن‌های ورزشی و استخرهای عمومی منع کرده است.

به دنبال این اقدامات و فضای محکومیت شدید جهانی، چندین سازمان بین‌المللی، فعالیت‌های خود در افغانستان را تعلیق کردند.

بر اساس داده‌های «یونسکو»، 2.5 میلیون دختر که هشتاد درصد دختران در سن تحصیل در افغانستان را تشکیل می‌دهند توسط طالبان از آموزش محروم شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم