یونسکو روز بین‌المللی آموزش را به زنان افغانستان اختصاص داد

روز جهانی آموزش هر سال در 24 ژانویه به منظور تجلیل از نقش آموزش در به وجود آوردن صلح و توسعه پایدار در جهان برگزار می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد «یونسکو» اعلام کرد که 24 ژانویه، روز بین‌المللی آموزش سال جاری میلادی را به زنان و دختران افغانستان اختصاص داده است.

این نهاد زیر مجموعه سازمان ملل در بیانیه‌ای از طالبان خواست محدودیت‌های آموزشی علیه دختران را «فوراً و بدون قید و شرط» لغو کند.

یونسکو پیشتر گزارش داده بود که در حال حاضر 80 درصد دختران جوان افغان، حدود 2.5 میلیون دانش آموز به‌دلیل تصمیم مقامات حکومت طالبان مبنی بر ممانعت از دسترسی آنها به مکاتب متوسطه و دانشگاه‌ها از تحصیل بازمانده‌اند.

آدری آزولای، مدیر کل یونسکو در رابطه با منع تحصیل دختران و زنان در افغانستان گفت: «هیچ کشوری در جهان نباید زنان و دختران را از تحصیل منع کند. آموزش یک حق جهانی بشری است که باید رعایت شود. جامعه جهانی باید تضمین کند که حقوق دختران و زنان افغان بدون تاخیر احیا شود. جنگ علیه زنان باید متوقف شود.»

روز جهانی آموزش هر سال در 24 ژانویه به منظور تجلیل از نقش آموزش در به وجود آوردن صلح و توسعه پایدار در جهان برگزار می‌شود.

یونسکو همچنین گفته که بر «راه حل‌های جایگزین» در رابطه با مشکل آموزش دختران در افغانستان کار می‌کند.

در همین رابطه، امینه محمد، دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد چهارشنبه گذشته پیرامون حقوق زنان در افغانستان و محدودیت‌های اعمال‌شده بر آنها از جمله ممنوعیت کار و تحصیل دختران و زنان با سرپرست وزارت خارجه دولت طالبان دیدار کرد.

فرحان حق، جانشین سخنگوی سازمان ملل در نیویورک اظهار داشت که امینه محمد با کارکنان سازمان ملل، سازمان‌های امدادرسانی و شماری از زنان افغانستانی با هدف «بررسی شرایط و اعلام حمایت از زنان و راه‌های چگونگی تقویت حقوق آنها» گفتگو کرد.

گروه طالبان ماه گذشته از سازمان‌های امدادرسانی محلی و بین‌المللی خواست مانع اشتغال زنان تا اطلاع بعدی شوند. این گروه مدعی شد به‌دلیل عدم رعایت حجاب توسط زنان، اشتغال آنها ممنوع اعلام شده است.

تصمیم ممنوعیت اشتغال زنان تنها چند روز پس اعلام ممنوعیت تحصیل دختران در دانشگاه‌های افغانستان اتخاذ شد.

بسیاری از نهادهای امدادرسان و سازمان‌های بشردوستانه در پی تصمیم طالبان فعالیت خود در افغانستان را متوقف کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم